NATURALNIE LEPSZE TRAWIENIE


Święta to wspaniały czas spędzony z najbliższymi, odpoczynek, prezenty oraz...problemy z trawieniem. Niestety nadmiar spożywanych potraw to nie tylko dodatkowe kilogramy, ale również dyskomfort trawienny, który ma wpływ na złe samopoczucie i kiepską pracę żołądka oraz wątroby. Jeśli czujesz się przejedzony koniecznie przeczytaj o naturalnych sposobach, które mogą złagodzić występujące problemy trawienne i polepszyć funkcjonowanie Twojego organizmu.Przez stulecia zioła i przyprawy były stosowane jako środki lecznicze zwłaszcza jeśli chodzi o układ pokarmowy oraz zaburzenia trawienne. Napary i mieszanki ziołowe mają kilka zalet między innymi zmniejszają uczucie ciężkości, eliminują gazy, łagodzą bóle brzucha i żołądka, a także zapobiegają biegunkom. Z badań wynika, że mięta może zmniejszyć wzdęcia oraz gazy, a także zapobiega zaparciom i łagodzi zespół jelita drażliwego. Poleca się picie naparu z mięty po każdym posiłku. Rumianek łagodzi skurcze żołądka, uspokaja system nerwowy, niweluje wzdęcia, zapobiega nudnościom, zmniejsza zgagę oraz ból głowy. Melisa działa kojąco na układ trawienny, zawiera wiele cennych witamin i minerałów oraz zmniejsza bóle brzucha i wzdęcia. Łopian wykorzystywany był już w starożytności do detoksykacji wątroby, nerek oraz pęcherzyka żółciowego. Napar z łopianu poprawia funkcjonowanie jelit, ułatwia trawienie oraz usuwa bakterie z przewodu pokarmowego. Mniszek lekarski to tradycyjny środek zaradczy na zaburzenia wątroby. Zawiera dużo związków seskwiterpenowych, które poprawiają trawienie oraz działają jako łagodny środek przeczyszczający. Skórka cytrynowa lub pomarańczowa używana jest głównie jako skuteczny środek na zgagę. Jest niezastąpiona w walce z czkawką. Ponadto zawiera szereg olejków aromatycznych, które zwiększają wydzielanie naturalnych soków trawiennych. 

Imbir charakteryzuje wyraźny oraz ostry smak, jest niezawodnym naturalnym środkiem wspierającym prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Skutecznie walczy z dolegliwościami trawiennymi, które bywają mocno uciążliwe. Imbir dodany do herbaty stymuluje wydzielanie śliny, żółci oraz zwiększa produkcję soku żołądkowego, które są bardzo pomocne w trawieniu. Herbatę z imbirem najlepiej jest wypić kwadrans przed posiłkiem, a nawet w trakcie spożywania. Jest najlepszym napojem, który poprawia trawienie i naturalnie zmniejsza gazy oraz wzdęcia, które wynikają z niestrawionego pokarmu. Innym powodem występowania nieprzyjemnych dolegliwości są napięcia i skurcze w przewodzie pokarmowym – imbir wykazuje działanie rozluźniające, dlatego skutecznie usuwa problemy trawienne. Z badań wynika również, że imbir jest niezawodny w przypadku leczenia nudności oraz choroby lokomocyjnej. Herbata z imbirem jest również polecana kobietom w ciąży, które zmagają się z porannymi mdłościami. 

Kurkuma to inny, skuteczny środek łagodzący problemy związane z układem trawiennym. Badania wykazały, że kurkuma ma silne działanie przeciwzapalne co może mieć wpływ na jej skuteczność w zapobieganiu zachorowań na zapalenia czy wrzody. Kurkuma efektywnie pobudza do pracy pęcherzyk żółciowy, który odpowiada za żółć, a ta z kolei odgrywa istotną rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych przez organizm. Kurkuma zwiększa wydzielanie śluzu w ścianach żołądka, który działa jak warstwa ochronna. 

Jedzenie, które spożywamy może powodować zagrożenia dla naszego układu pokarmowego, więc oprócz wyżej wymienionych produktów należy przestrzegać innych zasad, które wpływają korzystnie na proces trawienny. Powolne jedzenie jest jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów, aby uniknąć przejedzenia. Spokojne przeżywanie i połykanie pokarmu jest bardzo pomocne przy utrzymaniu stałej wagi ciała. Warto również pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Picie wody jest kluczowym sposobem na utrzymanie równowagi w przewodzie pokarmowym. Lekarze i specjaliści do spraw żywienia przypominają również, aby nie robić zakupów kiedy jesteśmy głodni. Wizyty w sklepach spożywczych z pustym żołądkiem kończą się  kupnem niezdrowej żywności i słodkich oraz słonych przekąsek. 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności