DIETETYCZNE PRZEPISY ŚWIĄTECZNE cz.II


Karp, uszka, pierogi, paszteciki, różne ciasta i ciasteczka – wszystko jest przepyszne i smakuje wyjątkowo zwłaszcza w okresie świątecznych dni. Tak naprawdę nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenie bez tych potraw, lecz brak limitów oraz dania na wyciągnięcie ręki sprawiają, że większość Polaków bardzo cierpi z powodu przejedzenia.



Jeśli chcesz uniknąć problemów trawiennych i pragniesz, aby biesiadowanie przy świątecznym stole było przyjemne, a nie uciążliwe przedstawiamy kolejny zestaw przydatnych, dietetycznych przepisów na świąteczne dania.  

PASZTECIKI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Składniki:

(na ok.40 pasztecików)

350g mąki pełnoziarnistej pszennej

50g masła

3 żółtka

50g drożdży

250ml mleka 1,5% tłuszczu

1 łyżka cukru brązowego

Łyżeczka soli

Farsz:

75g suszonych grzybów

40dkg kapusty zasmażanej 

1 łyżeczka oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Drożdże rozmieszać w misce w ciepłym mleku z dodatkiem cukru i odstawić w ciepłe miejsca aż zaczyn się spieni. Mąkę połączyć z solą i dwoma i pół żółtkami, a następnie wymieszać z zaczynem. Mieszając dodawać miękkie masło. Ciasto gnieść przez około 10 minut. Aby odeszło od ręki można dłonie posmarować oliwą z oliwek. Ciasto odstawić na 2 godziny do wyrośnięcia. Grzyby moczyć przez 12 godzin, następnie odsączyć, pokroić i przesmażyć na oliwie. Podczas smażenia dodać kapustę. Wszystko razem wymieszać. Ciasto rozwałkować na prostokąt i wyciąć 4-5 podłużnych pasów. Pasy kłaść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Na pasy ciasta nakładać z jednego brzegu farsz. Zawijać ciastem i zaklejać, a następnie przetaczać łączeniem w dół i lekko spłaszczać dłonią. Nadziane ciasto kroić w porcje. Pozostałą część żółtka połączyć z 2-3 łyżkami mleka. Smarować paszteciki z wierzchu i odstawić przed pieczeniem na 30 minut w ciepłe miejsce. Piec w 180 stopniach przez 25-30 minut. Obserwować czy się nie rumienią za bardzo. Kroić gdy ostygną.

źródło dietetyczniesiostro.blogspot.com

 

PASZTET WEGETARIAŃSKI

Składniki:

1 cebula

2 łyżki oliwy extra vergine lub masła klarowanego

1 ząbek czosnku

500 g marchewki

650 ml bulionu jarzynowego

1 szklanka czerwonej soczewicy

1/3 szklanki kaszy jaglanej

1 łyżka startego imbiru

1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku

250 g ugotowanej ciecierzycy

3 łyżki masła migdałowego lub orzechowego

2 jajka

PRZYGOTOWANIE:

Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę, zeszklić w garnku na tłuszczu. Dodać posiekany czosnek oraz obraną i pokrojoną na niezbyt grube plasterki marchewkę oraz połowę imbiru. Dusić przez ok. 10 minut co chwilę mieszając. Wlać 250 ml bulionu i gotować pod przykryciem przez ok. 15 minut. Następnie dodać soczewicę oraz kaszę jaglaną (kaszę można wcześniej uprażyć na suchej patelni), podgrzewać przez ok. 2 minuty co chwilę mieszając. Wlać resztę bulionu, doprawić solą i gotować przez ok. 15 minut lub do czasu aż składniki będą miękkie, wchłoną cały płyn i całość dość znacznie zgęstnieje. W razie potrzeby odparować. Dokładnie ostudzić. Do dużego pojemnika melaksera włożyć odcedzoną ciecierzycę, resztę imbiru, ostrą paprykę oraz masło migdałowe lub orzechowe, zmiksować na pastę. Dodać ugotowane warzywa z kaszą jaglaną, doprawić świeżo zmielonym pieprzem (ok. pół łyżeczki). Zmiksować i w razie potrzeby doprawić solą. Na koniec dodać jajka i jeszcze raz zmiksować. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę keksową wyłożyć papierem do pieczenia, napełnić masą i piec przez ok. 1 godzinę. Ostudzić przed pokrojeniem.

źródło kwestiasmaku.com

 

 

ZUPA GRZYBOWA

Składniki:

200 g podgrzybków lub kurek

1 marchewka 50 g

kawałek selera 50 g

2 ziemniaki 160 g

1,5 litra bulionu warzywnego

50 g jogurtu naturalnego 2% tłuszczu

świeża pietruszka lub koperek

sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

Marchewkę i selera pokrój, podgrzybki umyj i również pokrój. Obierz ziemniaki i przekrój je na połowy. Warzywa zalej bulionem i gotuj około 20 minut (lub do miękkości ziemniaków). Po tym czasie wyjmij ziemniaki i trochę podgrzybków, a pozostały bulion z warzywami i grzybami zmiksuj blenderem na krem. Dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki oraz pozostawione podgrzybki. Zupę krem z podgrzybków rozlej do miseczek i przed podaniem dodaj jogurt i posyp zieleniną.

źródło dietetyczne-przepisy.net

RYBA PO GRECKU

SKŁADNIKI :

0,5 kg filetów białej ryby

4 średnie marchewki

2 średnie pietruszki

1/2 selera

1 cebula 

1 puszka pomidorów bez skóry

2 liście laurowe 

3 ziarenka ziela angielskiego

50 g koncentratu pomidorowego

1 łyżka oliwy 

Przygotowanie:

Marchew, pietruszkę i selera obierz, umyj i zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebule posiekaj w kostkę. Pomidory w puszce zmiksuj. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć cebulę i podsmaż. Po minucie dodaj pozostałe, starte warzywa. Wymieszaj. Dodaj pomidory, ziele angielskie, liść laurowy i duś na małym ogniu ok. 10 minut mieszając od czasu do czasu (w razie konieczności można lekko podlać wodą). Dobrze jest kiedy warzywa są lekko twardawe. Rybę pokrój na kawałki, skrop sokiem z cytryny, popieprz i lekko posól . Rybę ułóż na folii aluminiowej, zawiń i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 20 minut. Gdy warzywa będą miękkie, układaj je na półmisku naprzemiennie z upieczoną  rybą. Na wierzchu powinny być warzywa. Potrawę możesz podać na ciepło lub na zimno. 

źródło lekkowkuchni.pl

DIETETYCZNY PIERNIK ŚWIĄTECZNY

Składniki:

2 szklanki mąki pełnoziarnistej

2 jajka

140-150g serka homogenizowanego naturalnego

3 łyżki stewii

2 łyżki przyprawy do piernika

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżeczka cynamonu 

1/2 szklanki mleka

Przygotowanie:

Jajka miksujemy z serkiem, suche składniki łączymy razem i przesiewamy do masy jajecznej, ponownie miksujemy, jeśli ciasto jest zbyt gęste dolewamy mleka i ponownie mieszamy. Wylewamy do foremki najlepiej sylikonowej i pieczemy około 40 min w 170 stopniach. Po upieczeniu piernik można przęłożyć powidłami lub polać polewą. Piernik smakuje naprawdę jak zwyczajny tradycyjny piernik, jest wilgotny i dość ciężki, ma ten wspaniałykorzenny aromat i smak.

źródło ugotowane-z-pasja.blogspot.com

KAPUSTA WIGILIJNA 

SKŁADNIKI:

800 g kapusty kiszonej

50 g suszonych borowików

1 marchewka

1 duża cebula

4 łyżki oleju roślinnego

1 łyżka mąki

sól, świeżo zmielony czarny pieprz, cukier do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Grzyby umyć pod bieżącą wodą, włożyć do rondelka, zalać 1 szklanką ciepłej, przegotowanej wody, moczyć przez kilka godzin lub przez noc. Grzyby gotować w wodzie w której się moczyły, przez około 20 minut. Odcedzić zachowując oddzielnie wywar i grzyby. Większe grzyby pokroić na mniejsze kawałki. Kapustę opłukać dwukrotnie na sitku pod bieżącą, chłodną wodą, odcisnąć i posiekać, włożyć do garnka i zalać przecedzonym wywarem z grzybów. Gotować początkowo w odkrytym garnku na większym ogniu, następnie już pod przykryciem na małym, aż do miękkości przez około 40 - 60 minut. W razie potrzeby dodać trochę wody. Marchewkę obrać, umyć i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać do gotującej się kapusty na 10 minut przed końcem jej gotowania. Obrać i posiekać cebulę w drobną kosteczkę. Zeszklić na patelni na 2 łyżkach oleju. Na patelni rozgrzać pozostałe 2 łyżki oleju, dodać mąkę i podgrzewać mieszając aż zrobi się jasnobrązowa zasmażka. Cebulę, zasmażkę i grzyby dodać do ugotowanej kapusty, wymieszać, zagotować. Doprawić solą, pieprzem i ewentualnie cukrem. Zdjąć z ognia i jeśli kapustę będziemy podawać dopiero w kolejnych dniach, najlepiej zamknąć ją jeszcze gorącą w słoiki. Po ostudzeniu wstawić do lodówki. Kapusta dłużej postoi, jeśli będzie przyrządzona bez zasmażki. Można ją dodać dopiero przed samym podaniem.

źródło kwestiasmaku.com

 

Smacznego!

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności