BÓL GARDŁA-NATURALNE ROZWIĄZANIA
Przyczyną bólu gardła zazwyczaj jest wirus lub bakteria, chociaż podrażnienie może być również spowodowane paleniem papierosów, suchym powietrzem, a nawet reakcją alergiczną.
Bardzo często ból gardła może być pierwszym objawem przeziębienia, nadwyrężenia strun głosowych, a nawet anginy. Niezależnie od rodzaju infekcji, w początkowym stadium można złagodzić ból gardła i przynieść natychmiastową ulgę za pomocą naturalnych i sprawdzonych rozwiązań.
Szybko i skutecznie ból gardła łagodzi znana metoda, która przez niektórych określana jest mianem „staroświeckiej”, mianowicie płukanie gardła letnią wodą z solą, która działa jak łagodny i antyseptyczny środek. Płukanka z soli neutralizuje bakterie w gardle, zmniejsza obrzęk oraz łagodzi uczucie pieczenia i podrażnienia.
Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest połączenie wody z cytryną i miodem, które skutecznie usuwają bakterie i wirusy. Niektórzy do tak przygotowanej mieszanki dodają jeszcze odrobinę imbiru.
Kolejnym leczniczym sposobem jest płukanie gardła letnią wodą z dodatkiem szczypty mielonego pieprzu kajeńskiego, który charakteryzują właściwości przeciwzapalne, dzięki zawartości cennej substancji jaką jest kapsaicyna. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru przy stosowaniu tej przyprawy, ponieważ w niektórych przypadkach powoduje ona silne podrażnienia układu pokarmowego.
Niezastąpiona w walce z bólem gardła jest kurkuma, która hamuje stan zapalny i usuwa obrzęk. Szybką ulgę przynosi również picie herbaty z dodatkiem kurkumy, która działa nie tylko antybakteryjnie, ale również rozgrzewająco.
Czosnek pomaga organizmowi leczyć infekcje, które powodują ból i podrażnienie gardła. Zaleca się powolne żucie surowego czosnku. Jeśli żucie samego czosnku jest problematyczne można go drobno posiekać, dodać do niego oliwę z oliwek i nałożyć na chleb lub krakersy.
Zmielone goździki w połączeniu z wodą tworzą mieszankę, która łagodzi nieprzyjemne podrażnienia gardła. Innym wariantem z zastosowaniem goździków jest ich żucie, należy tylko pamiętać, aby ich nie połykać, ponieważ w niektórych przypadkach może to doprowadzić do rozstroju żołądka.
Lukrecja od wieków znana jest ze swoich właściwości leczniczych, które są związane z gardłem oraz układem oddechowym. Oprócz nawilżenia gardła, likwidacji bakterii – lukrecja działa wykrztuśnie i zmniejsza kaszel. Ponadto ten rodzaj zioła wykazuje silne działanie przeciwzapalne.
Ocet jabłkowy ma wielu zwolenników, którzy potwierdzają skuteczność oraz antybakteryjne działanie tego roztworu w walce z uporczywym bólem gardła. Ponadto woda z octem efektywnie dezynfekuje jamę ustną.
W przypadku intensywnego bólu gardła warto zadbać również o nawilżacz powietrza, który powinien znaleźć się w sypialni lub pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Regularne nawilżanie gardła chroni przed wysuszeniem błony śluzowej.
Specjaliście od medycyny naturalnej zalecają również włączenie do codziennej diety chrzan, który działa jak antybiotyk oraz łagodzi ból gardła i likwiduje zakażenia górnych dróg oddechowych. Przy okazji udrożnia nos i ułatwia swobodne oddychanie.
Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone