MAŁE KARCZOCHY-WIELKIE ZADANIA


Wyglądem przypominają egzotyczny kwiat, który ma charakterystyczne, niewielkie główki. W rzeczywistości jednak karczoch to warzywo, które nie tylko dobrze smakuje, ale również ma istotny wpływ na poprawę funkcjonowania naszego organizmu.



Już starożytni Rzymianie docenili zdrowotne właściwości karczochów, które skutecznie łagodziły problemy związane z układem trawiennym. W późniejszym okresie zostały przeprowadzone różnorodne badania, które potwierdziły inne zalety spożywania tego warzywa – detoksykacja organizmu, leczenie zaburzeń wątroby, regulacja poziomu cholesterolu, obniżanie ciśnienia krwi, a nawet łagodzenie złego samopoczucia, które związane jest ze spożyciem wysokoprocentowych napoi alkoholowych – karczochy zmniejszają poziom toksyn we krwi, eliminując je szybko z organizmu.

 

Zaleca się również jedzenie tych niepowtarzalnych warzyw zwłaszcza w okresie świąt czy uroczystych spotkań, ponieważ ułatwiają trawienie ciężkich potraw. W karczochach znajduje się cynaryna – substancja, która zwiększa zdolność wątroby do wytwarzania kwasu żółciowego, a ten z kolei ma zasadniczy wpływ na usuwanie szkodliwych toksyn z organizmu oraz obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz wzrost dobrego (HDL).

Niestety, ale nieodpowiedni poziom cholesterolu w organizmie może doprowadzić do rozwoju choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Wysoki cholesterol LDL to także tłuszcz, który gromadzi się w okolicach tętnic układu sercowo-naczyniowego blokując przepływ krwi co może prowadzić do zawału serca oraz udaru mózgu.

Karczochy mogą okazać się bardzo pomocne dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, niestrawność, biegunkę, a także rozstrój żołądka. 

W karczochach znajdują się spore ilości błonnika, który odpowiada za zdrowy układ pokarmowy oraz niweluje problemy związane z zaparciami, nadmiernymi wzdęciami czy też skurczami żołądka.

Karczochy mają niską zawartość tłuszczu, będąc bogatym źródłem witamin i minerałów. Dostarczają do organizmu witaminę C, E, A, D, K, witaminy z grupy B, kwas foliowy, wapń, żelazo, sód, mangan, fosfor, cynk oraz potas, który odpowiada za neutralizację nadmiaru sodu w organizmie, który znacznie podnosi ciśnienie krwi.  

Są doskonałym źródłem cennych przeciwutleniaczy, które jak powszechnie wiadomo hamują rozwój i szkodliwe działanie wolnych rodników. Karczochy to wyjątkowy obrońca organizmu przed zachorowaniem na nowotwory, choroby serca, czy ochrona przed wczesnym starzeniem się. Właściwości przeciwutleniające karczocha pochodzą z wielu źródeł, m.in. z pożytecznych polifenoli, które mogą spowolnić, a nawet zatrzymać skutki nowotworów u pacjentów. Dodanie karczochów do swojej diety wpływa również na wzmocnienie funkcji poznawczych mózgu, zwiększoną koncentrację oraz ulepszoną pamięć. 

 

Jak można wykorzystać karczochy w kuchni?

Dodanie karczochów do sałatek czy makaronów to łatwy sposób na przygotowanie dań prosto z kuchni śródziemnomorskiej. Najczęściej gotowane są z dodatkiem mieszanki ziół. Bardzo często karczochy nadziewane są suszonymi pomidorami oraz fetą. Niekiedy same w sobie stanowią nadzienie – np. do pieczarek. Smakują wyśmienicie w połączeniu ze szpinakiem. Popularna na całym świecie jest również zupa-krem z ziemniaków i karczochów z dodatkiem czosnku. Karczochy można bez problemu grillować, piec, drobno siekać czy zblendować. W ostatnim czasie te okrągłe warzywa bardzo często są obowiązkowym dodatkiem do pizzy.

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności