ŁOSOŚ: DOBRE ŹRÓDŁO KWASÓW OMEGA


W całej historii ryby i owoce morze były bardzo ważne w żywieniu człowieka. Od wieków wiadomo, że są doskonałym źródło energii i każdy kto chce zdrowo się odżywiać powinien zadbać o ich regularne spożywania.Łosoś swoją międzynarodową karierę zawdzięcza dzięki cennym kwasom omega oraz innym składnikom odżywczym, które wpływają znacząco na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poza tym zawiera niewiele kalorii i jest łatwo przyswajalny. 

Obecność kwasów omega - 3 i omega - 6 wzmacnia pracę serca oraz funkcjonowanie układu krążenia. Dodatkowo chroni przed poważnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego: zawałem serca, nadciśnieniem tętniczym oraz miażdżycą. Istnieją również dowody, że kwas omega-3 redukuje wysokie ciśnienie, zmniejszaj stan zapalny, a nawet wpływa korzystnie na pracę jelit. Ten kwas jest również bardzo ważny w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. 

Kwas omega - 3 jest również ważny dla prawidłowej pracy mózgu. Zwiększa koncentrację oraz funkcje poznawcze, ułatwia zapamiętywanie oraz jest pomocny w leczeniu choroby Alzheimera. Kwas omega szczególnie polecany jest osobom narażonym na duży wysiłek – zarówno intelektualny jak i fizyczny oraz tym, którzy bardzo często pracują po godzinach. 

Spożywanie łososia może wiązać się z mniejszym ryzykiem zachorowań na depresję. Dodatkowo jak większość ryb, łososia charakteryzuje wysoki poziom tryptofanu, który działa jak naturalny środek uspokajający oraz ułatwiający spokojne zasypianie.

Ciekawostką jest, że niektórzy naukowcy zauważyli silny związek pomiędzy ilorazem inteligencji a dietą bogatą w kwasy omega. Na całym świecie panuje powszechne przekonanie, że osoby, które jedzą więcej ryb są bardziej inteligentne od miłośników mięsnych potraw.

Ostatnie badania wskazują na obecność w łososiu  bioaktywnych składników, które wzmacniają stawy i przyspieszają regenerację tkanek. Łosoś skutecznie zwiększa wchłanianie wapnia przez organizm, dlatego wzmacnia kości i chroni przed ich złamaniem. 

W łososiu znajdują się nie tylko spore ilości białka, ale również witamina A, B, D oraz wapń, żelazo, fosfor , cynk i selen, który wzmacnia tkanki, włosy oraz paznokcie. Łosoś to ryba, która jest jednym z lepszych źródeł tego śladowego pierwiastka.

Łosoś i zawarte w nim cenne składniki odżywcze, przyczyniają się również do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry i pomagają zachować jej młodzieńczy wygląd.

Kwasy tłuszczowe oraz witamina D pochodzące z łososia skutecznie regulują poziom cukru we krwi oraz ułatwiają wchłanianie cukru przez organizm. Dodatkowo kwasy działają jako silny przeciwutleniacz, który chroni oczy przed różnymi dolegliwościami – takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej. 

 

Łosoś – czy jednak naprawdę taki zdrowy?

Zdrowy łosoś to tylko ten dziki, łowiony u wybrzeży Pacyfiku, gdzie wszystkie połowy są poddane ścisłej kontroli.  Hodowany łosoś (łatwo dostępny praktycznie w każdym sklepie) zawiera dioksyny, czyli szkodliwe substancje chemiczne, które w żadnym wypadku nie powinny być spożywane.

Lekarze i ekolodzy alarmują oraz ostrzegają przed niebezpiecznymi powikłaniami jakie mogą wystąpić po zjedzeniu łososia hodowanego, który karmiony jest tanią paszą, a ta z kolei składa się głównie z odpadków i antybiotyków. Zła reputacja hodowli łososi wynika również z warunków, w których przetrzymywane są ryby. Zazwyczaj miejsca te są zbyt małe oraz brudne.

Łososie hodowane w ten sposób zawierają zdecydowanie mniej odżywczych substancji. Zaleca się spożywanie dzikiego łososia, ponieważ jest zdrowy i w żadnym stopniu nie jest obciążony chorobami czy toksynami. Czym sugerować się przy kupnie tej ryby? Na pewno ceną – łosoś dziki jest droższy od tego hodowanego oraz wyglądem. Zdrowy łosoś jest mniejszy, chudszy i ma skórę pozbawioną różnych, niepokojących przebarwień. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności