PRZEŁOM W PIRAMIDZIE ŻYWIENIA


Obecnie mamy do czynienia z największa rewolucją dotyczącą zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania. Mianowicie zespół specjalistów Instytutu Żywności i Żywienia zaprezentował nową piramidę żywienia, która znacząco różni się od swojej poprzedniczki.Co jest największym zaskoczeniem? Wyróżnienie aktywności fizycznej względem produktów spożywczych – dlatego prawidłowa nazwa brzmi : PIRAMIDA ZDROWEGO  ŻYWIENIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ. Eksperci w ten sposób chcą podkreślić, że ruch odgrywa ważną rolę w naszym życiu i ma kluczowy wpływ na nasze zdrowie oraz skuteczną obronę organizmu przed zachorowaniem na choroby.

Prof. Mirosław Jarosz - dyrektor IŻŻ podkreślił, że aktualna piramida odpowiada zaleceniom WHO (World Health Organization) i jej głównym motywem przewodnim jest hasło: „mniej cukru, soli i tłuszczu, a więcej błonnika”. 

Kolejną interesującą nowością jest pierwsze miejsce warzyw i owoców pośród całej grupy produktów spożywczych. Dotychczas to produkty zbożowe były najbliżej podstawy piramidy – obecnie znajdują się na drugiej pozycji. Skąd taka decyzja?

Ostatnie badania potwierdzają, że spożycie owoców i warzyw przez Polaków znacząco się zmniejszyło, a powinno tak naprawdę stanowić minimum 50 % spożywanych przez nas produktów. W tym miejscu należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – zachowanie zdrowych proporcji, gdzie warzywa to ¾, a owoce ¼ porcji ze względu na obecność cukrów, które sprzyjają otyłości i przyspieszają rozwój przewlekłych chorób. 

 

Druga pozycja produktów zbożowych wcale nie oznacza, że są one mniej ważne w naszej diecie, ponieważ kasze czy produkty pełnoziarniste dostarczają do organizmu cenne wartości odżywcze i kontrolują prawidłową pracę układu trawiennego, sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. 

Kolejny poziom nowej piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej zajmują produkty mleczne. WHO oraz większość dietetyków zgodnie uważają, że spożycie nabiału powinno znaleźć się w każdej prawidłowo zbilansowanej diecie. Nie dotyczy to osób u których jest rozpoznana alergia lub nietolerancja pokarmowa. 

Bliżej wierzchołka piramidy znajduje się czerwone mięso, które według ekspertów powinno być spożywane znacznie rzadziej, częściej powinniśmy sięgać po ryby, orzechy, nasiona strączkowe,ale z zachowaniem umiaru. Tłuszcze zwierzęce należy zastąpić tymi pochodzenia roślinnego. 

Zauważalną nowością jest dodanie do piramidy ziół, które nie tylko odpowiadają za ulepszony smak, ale również są niezastąpione w ograniczaniu spożycia soli. Ponadto dostarczają wielu niezbędnych składników odżywczych. Interesujące jest również, że kawa została oficjalnie zaakceptowana jako element zdrowej diety.

WHO oraz IŻŻ przypominają o regularnym piciu wody (ok.1,5 l. dziennie) oraz zachowaniu umiaru spożywanych produktów. Dostosowanie się do nowych wytycznych jest gwarancją zdrowia i długowieczności oraz potwierdzeniem ponadczowej zasady, że ruch to zdrowie!

 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności