FIOŁEK, KTÓRY LECZY


W ostatnim czasie coraz więcej osób dostrzega jak cenne dla naszego organizmu są produkty naturalne czyli, owoce, warzywa oraz zioła. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się czy piękne kwiaty, które zdobią nasze stoły, tarasy mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie?Już w starożytnych Atenach fiołek został doceniony ze względu na swoje wielofunkcyjne działanie. Wierzono, że skutecznie łagodzi i tłumi złość, wzmacnia funkcjonowanie i pracę serca, a także wpływał korzystnie na spokojny sen. Girlandy z tych trójkolorowych kwiatów noszone wokół głowy biesiadników miały rozwiać opary wina i zapobiec zawrotom głowy. Czy jest to możliwe? Analiza chemiczna rośliny ujawnia obecność kwasu acetylosalicylowego co może potwierdzić, że Grecy odkryli w bratku powszechnie stosowaną, tylko że naturalną - aspirynę. 

Bratek to roślina lecznica, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, moczopędnie oraz detoksykuje organizm. Liście z fiołka, które mają działanie antyseptyczne mogą być stosowane w postaci maści lub jako okłady na stłuczenie, a picie naparu z liści fiołka może działać wykrztuśnie, a nawet łagodzić przeziębienia, pewne zapalenia i zmniejszać ataki kaszlu.

Fiołek wzmacnia funkcje obronne układu odpornościowego, skutecznie leczy zapalenie spojówek oraz zmniejsza ból głowy. Z przeprowadzonych badań wynika również, że zarówno liście jak i same kwiaty są bardzo skuteczne w walce z chorobami płuc. Istnieją nawet pewne doniesienia, że picie herbaty z bratka może wykazywać działanie przeciwnowotworowe, jednak na chwilę obecną żadne badania nie potwierdzają tej tezy. 

Największą popularność bratek zyskał dzięki wysokiej skuteczności w walce z trądzikiem młodzieńczym oraz egzemami, ponieważ oczyszcza organizm z toksyn, które są przeważnie przyczyną problemów z wypryskami. Warto podkreślić, że skuteczna walka z trądzikiem wymaga czasu dlatego picie herbatki z fiołka trójbarwnego powinno być długotrwałe – po dłuższym czasie efekty tej naturalnej walki będą naprawdę zauważalne. Napar z bratka polecany jest również osobom z problemami cery naczynkowej i zwiększonym ryzykiem pękniętych naczyń krwionośnych.

Fioletowe listki bratka mogą okazać się pomocne przy zaburzeniach trawiennych takich jak zaparcia, ponieważ działają lekko przeczyszczająco. Zielarze dostrzegają również korzystny wpływ tej rośliny na prawidłowe funkcjonowanie nerek. Według nich może również skutecznie walczyć z chorobami układu moczowego – zapaleniem pęcherza oraz kamienicą nerkową.

Bratek skutecznie ulepsza funkcjonowanie przemiany materii oraz usprawnia metabolizm, dlatego napar z tej rośliny bardzo często zastępuje herbatę lub inne napoje u osób będących na diecie redukcyjnej. Naukowcy badają również skuteczność fiołka trójkolorowego w zapobieganiu żylaków i zakrzepów krwi oraz wzmocnieniu naczyń krwionośnych. Ponadto podkreślają efektywność tej rośliny w leczeniu ran oraz owrzodzeń. Bratek zawiera nie tylko wspomniany wcześniej kwas acetylosalicylowy, ale również cenne flawonoidy, sole mineralne, karotenoidy oraz olejek eteryczny.  

Kwiatki bratka są bardzo popularnym dodatkiem do sałatek, dań mięsnych, deserów oraz tortów weselnych. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności