SŁODKIE ZIOŁO POPRAWI TWÓJ NASTRÓJ


Lukrecja inaczej zwana słodkim korzeniem to zioło, które większości z nas kojarzy się ze słodyczami oraz wyrobami cukierniczymi dzięki wysokiej zawartości glicyryzyn – bardzo słodkiej substancji.Niestety nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz wyjątkowego smaku, lukrecja skutecznie łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz objawy menopauzy, pomaga w leczeniu różnych infekcji, a nawet leczy reumatoidalne zapalenie stawów.

Korzeń lukrecji oraz wszystkie ekstrakty z tego wielofunkcyjnego zioła mają wpływ na poprawę nastroju, leczą zaburzenia związane z układem oddechowym, pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, detoksykują organizm, wzmacniają skórę, włosy i paznokcie oraz poprawiają higienę jamy ustnej. Dodatkowo lukrecja przyczynia się do skutecznej likwidacji nieprzyjemnych zapachów, zalecana jest przy astmie, leczy grzybicę stóp, owrzodzenia, boreliozę, łuszczycę, a nawet zmniejsza częstotliwość wypadania włosów i hamuje łysienie. 

Lukrecja pochodzi z Europy Południowej i Azji, od tysięcy lat była wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej jako sprawdzone panaceum. Jest źródłem cennych składników odżywczych: witamin z grupy B, witaminy E, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, potasu, selenu, krzemu oraz cynku. Rośnie od 1-2 metrów, korzenie są długie i pomarszczone, rozkładają się pod powierzchnią ziemi. Lukrecja to jedno z najczęściej spożywanych ziół na całym świecie, obecnie jest uprawiane na szeroką skalę w Rosji, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. W niektórych krajach lukrecja znana jest bardziej jako chwast niż zioło.

Korzeń lukrecji wykorzystywany jest w celu łagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. W przypadku zatrucia pokarmowego, wrzodów żołądka oraz zgagi, ekstrakt z korzenia może przyspieszyć regenerację błony śluzowej żołądka i przywrócić równowagę w jelitach. Wynika to z przeciwzapalnych właściwości lukrecji. Badania potwierdzają również skuteczność kwasu lukrecji w walce z rozwojem bakterii w jelitach. 

Lukrecja jest przydatna w usprawnianiu prawidłowego funkcjonowania nadnercza, które odpowiada  za produkcję hormonów i promuje zdrowy poziom kortyzolu w organizmie, a ten z kolei ma wpływ na nasz nastój i ogólne samopoczucie oraz pomaga w zwiększeniu odporności organizmu na stres. Przeciwutleniające właściwości ekstraktu lukrecji są również skuteczne w zwiększaniu wydolności układu krążenia oraz sercowo-naczyniowego, a także chronią organizm przed zachorowaniem na miażdżycę. 

Ekstrakt z lukrecji to powszechnie spotykana forma tej rośliny, używany jest przede wszystkim jako środek słodzący. Inne zastosowania słodkiego korzenia to produkcja cygar, dodatek do produktów wzmacniający ich smak. Ciekawostką jest, że lukrecja znajduje szerokie zastosowanie w produkcji piwa ze względu na swoje właściwości pieniące. Popularne jest również dodawanie ekstraktu lukrecji do kosmetyków. Na rynku dostępna jest również lukrecja w postaci proszku oraz herbat ziołowych. Uwaga: zbyt duże spożycie lukrecji może doprowadzić do niskiego poziomu potasu w organizmie co może powodować m.in. osłabienie mięśni. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności