MORINGA: CUDOWNE DRZEWO ŻYCIA


Moringa olejodajna, zwana również cudownym drzewem to roślina, która od tysięcy lat doceniana jest ze względu na imponującą zawartość cennych przeciwutleniaczy oraz innych bioaktywnych związków, które są pomocne w utrzymaniu zdrowia.To drzewo chrzanowe rośnie u podnóży Himalajów w północnych Indiach. Prawie wszystkie części tej rośliny mogą być spożywane lub używane jako składnik tradycyjnych leków ziołowych. Moringa jest uznana za jedną z najzdrowszych roślin. Pomimo, że w przyrodzie można znaleźć gatunki roślinne, które oferują korzyści zdrowotne to Moringa przewyższa je w znaczącym stopniu. 

Według starożytnej, tradycyjnej medycyny Indii liście drzewa Moringa mogą pomóc w leczeniu ponad 300 chorób! Ostatnie badania naukowe dowiodły, że liście tej rośliny są prawdziwą potęgą wartości odżywczej. 

Moringa jest najbardziej znana jako doskonałe źródło pokarmu i naturalny zastrzyk energii. Ten gatunek jest bogaty w składniki odżywcze, które są skuteczne w zapobieganiu różnych schorzeń takich jak: astma oskrzelowa, nowotwory, niedokrwistość, uszkodzenia nerek, wysoki poziom złego cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, nadwaga, a nawet osłabiony układ immunologiczny. 

Liście drzewa ben (moringa występuję również pod taką nazwą) są określane mianem multiwitaminowych. Zapewniają siedmiokrotnie więcej witaminy C niż pomarańcze, siedemnaście razy więcej wapnia niż daje mleko, dziesięciokrotnie więcej witaminy A w porównaniu do marchwi, piętnaście razy więcej potasu niż zawierają banany oraz cztery razy więcej białka porównując do jajek.

W państwach mało rozwiniętych codzienna dieta jest uboga w podstawowe witaminy, minerały oraz białko dlatego w tych krajach zaleca się częste spożycie drzewa chrzanowego ze względu na cenne składniki odżywcze. Różne organizacje humanitarne z całego świata uważają, że włączenie do codziennej diety pochodnych drzewa ben może się okazać skuteczne w zwalczaniu niedożywienia.

Moringa dostarcza również do organizmu witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor, cynk, selen, zeatynę, luteinę, beta-karoten oraz błonnik. 

Jak moringa wpływa na nasz organizm?

Ze względu na potężną liczbę przeciwutleniaczy takich jak kemferol, kwercentyna, luteina, zeaksantyna, kwas chlorogenowy moringa skutecznie usuwa wolne rodniki oraz wykazuje właściwości terapeutyczne w leczeniu szkód spowodowanych stresem oksydacyjnym. 

Ekstrakt z korzenia tej rośliny skutecznie łagodzi oraz usuwa obrzęki, a nawet działa przeciwzapalnie co potwierdziły przeprowadzone badania. 

Moringa skutecznie wzmacnia funkcjonowanie wątroby oraz jest skuteczna w leczeniu zaburzeń związanych z układem trawiennym. Może okazać się pomocna przy leczeniu zaparć, biegunki, zapalenia błony śluzowej żołądka, przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Dodatkowo moringa łagodzi objawy alergii, reguluje poziom cukru, wzmacnia oczy, kości, wspiera funkcjonowanie układu krążenia, przyspiesza proces gojenia ran, zwalcza różne infekcje takie jak opryszczka.

Z przeprowadzonych badań wynika, że ekstrakt z drzewa chrzanowego można uznać za skuteczną, ziołową alternatywę dla wielu dostępnych środków leczniczych. 

Ponadto olej z nasion moringa jest korzystny dla skóry. Wykazuje działanie nawilżające oraz detoksykujące, które jest bardzo pomocne w neutralizacji zanieczyszczeń. Ten rodzaj oleju zapobiega zmarszczkom oraz spowalnia procesy przedwczesnego starzenia. Ze względu na wysoką zawartość białka, moringa chroni komórki skórne od szkód wywołanych metalami ciężkimi takimi jak rtęć i kadm. Jest to jeden z wielu powodów dlaczego ekstrakt z tej rośliny jest powszechnie stosowany w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. 

Na naszym rynku moringa dostępna jest w postaci proszku, kapsułek oraz oleju. 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności