ZDROWY WYCISKACZ ŁEZ


Nie wyobrażamy sobie gotowania bez niej, stanowi dodatek do wielu dań, nadaje im aromat, a nawet jest składnikiem popularnego syropu na kaszel. Cebula – bo o niej właśnie mowa oprócz walorów smakowych i aromatycznych zawiera również cenne składniki odżywcze i wpływa korzystnie na nasze zdrowie.Ten gatunek warzywa uprawiany jest od wieków nie tylko dla charakterystycznego, ostrego smaku – ale także dla cennych właściwości leczniczych. Już od starożytności cebula była stosowana jako panaceum, w trakcie epidemii cholery i dżumy była niezawodnym lekarstwem. Podobno sam rzymski cesarz Neron stosował cebulę jako sprawdzone remedium na przeziębienie. W niektórych kulturach cebula była nawet czczona i wierzono w jej cudowne moce uzdrawiające.

Fascynacja cebulą może wynikać z wszechstronności oraz łatwego dostępu. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że spożywanie cebuli jest korzystne dla osób cierpiących na ciągły brak apetytu oraz miażdżycę. Eksperci podkreślają również, że cebula jest doskonała dla pacjentów z przewlekłą astmą oraz zapaleniem oskrzeli. 

Cebula zawiera mnóstwo związków przeciwutleniających, które są bardzo skuteczne w neutralizacji wolnych rodników w organizmie. Cebula znana jest również ze swoich antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości. 

W cebuli znajdują się pokłady naturalnego cukru, witaminy A, B6, C, E, wapnia, magnezu, sodu, potasu, selenu, fosforu, żelaza, błonnika oraz kwasu foliowego. 

 

Jak cebula wpływa na nasze zdrowie?

Bardzo często jest stosowana w celu zapobiegania próchnicy zębów i infekcji jamy ustnej. Żucie plastra cebuli przez 2-3 minuty potencjalnie niweluje wszystkie bakterie w okolicach gardła, dziąseł oraz przełyku. 

Cebula zawiera aktywne związki, które wzmacniają układ odpornościowy oraz mają wpływ na krzepnięcie krwi, a to z kolei zapobiega zakrzepom i ma wpływ na prawidłową pracę serca i chroni przed zachorowaniem na choroby układu sercowo-naczyniowego. Cebula pomaga również organizmowi zarządzać poziomem cukru i zapewnia powolne oraz stopniowe uwalnianie glukozy do mięśni i komórek. W okresie letnim przygotowany sok z cebuli zmniejsza ból i opuchliznę spowodowaną użądleniem od pszczół, ugryzienia owadów, a nawet skorpiona. 

Cebula jest bogata w aktywne związki, które skutecznie hamują rozwój i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Antyoksydanty mogą zmniejszyć obecność oraz wpływ wolnych rodników na nasze komórki. Lekarze i specjaliści przypominają, że żywność bogata w przeciwutleniacze chroni nas przed rozwojem przewlekłych chorób oraz zmniejsza negatywne skutki stresu oksydacyjnego.

Ciekawostka jest, że kilka kropel soku z cebuli może się okazać niezwykle korzystne dla osób cierpiących na ból oraz dzwonienie ucha. Cebula zawiera saponiny, które działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie dzięki czemu przynoszą ulgę przy problemach trawiennych oraz rozstrojach żołądka. Cebula występuje w różnych gatunkach. Na rynku dostępna jest tradycyjna żółta, czerwona, czosnkowa, perłowa, szalotka czy siedmiolatka.

Podsumowując – cebula to prawdziwy dar natury nawet jeśli doprowadza większość z nas do łez. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności