MASZ SPOWOLNIONY METABOLIZM?


Większość z nas zdaje sobie sprawę, że metabolizm spowalnia się z wiekiem i pomimo prawidłowego odżywiania oraz częstych wizyt na siłowni waga stoi w miejscu i ciężko jest zrzucić nadmierne kilogramy. Dlaczego tak się dzieje?Pewne błędne nawyki związane ze stylem życia oraz sposobem odżywiania się głównie odpowiadają za spowolniony  metabolizm. Płeć, waga, wiek oraz geny odgrywają również istotną rolę w określeniu tempa przemiany materii. W ostatnim czasie coraz więcej osób, które zmagają się z nadwagą za brak sukcesu obwiniają właśnie spowolniony metabolizm, jednak liczne badania przeprowadzone na całym świecie z udziałem tysięcy ludzi nie potwierdzają, aby osoby z nadwagą miały kiepską przemianę materii. Specjaliści przypominają, że każdy organizm charakteryzuje inna zdolność do spalania kalorii, jednak większość z nas popełnia kluczowe błędy, które mogą mieć wpływ na wolniejszy metabolizm. Dobra wiadomość jest taka, że są znane sposoby, które skutecznie przyspieszają przemianę materii, ale najpierw trzeba pozbyć się nawyków, które są odpowiedzialne za jej spowolnienie. 

 

BRAK SNU

Jeśli cierpisz na permanentny brak snu, nie powinieneś się dziwić dodatkowymi kilogramami. Z przeprowadzonych badań wynika, że jest to jeden z głównych powodów wywołujący szereg metabolicznych problemów. Przede wszystkim wiąże się to ze znacznie mniejszym spalaniem kalorii, brakiem kontroli apetytu oraz wzrostem poziomu kortyzolu.

ZA DUŻO SIEDZISZ

Spędzanie całego dnia za biurkiem oraz w samochodzie niestety spowalnia metabolizm i może utrudnić osiągnięcie wymarzonej wagi. Jeśli masz pracę siedzącą postaraj się raz na godzinę przejść po biurze przez około 2 minuty. Już taka niewielka zmiana może przyspieszyć funkcjonowanie Twojej przemiany materii.

JESZ STANOWCZO ZA MAŁO

Większość uważa, że jeśli chce ważyć mniej to musi jeść mało. Przyjmowania zbyt małej ilości kalorii w ciągu dnia jest jednym z powodów spowolnienia metabolizmu. W dążeniu do szybkiej utraty wagi wiele osób błędnie wierzy, że ograniczenie jedzenia jest najlepszym rozwiązaniem, a tak naprawdę jest powodem wielu niedoborów w organizmie i może mieć całkowicie odwrotny wpływ na utratę wagi.

NIE UNIKAJ ORZECHóW

Badania opublikowane przez American Journal of Clinical Nutrition potwierdzają, że wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza te zawarte w orzechach włoskich mogą zwiększyć aktywność pewnych genów, które kontrolują spalanie tkanki tłuszczowej przez organizm. 

OBECNOŚĆ PESTYCYDóW

Kanadyjscy naukowcy potwierdzają, że substancje chemiczne w postaci pestycydów mogą spowolnić proces energetycznego spalania tłuszczu i znacznie trudniej jest schudnąć. Jeszcze inne badania potwierdzają, że obecność pestycydów może powodować przyrost masy ciała. Ponadto naukowcy zauważyli, że istnieje związek między pestycydami a tarczycą. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby wybierać owoce i warzywa organiczne oraz u sprawdzonych dostawców. Więcej na temat szkodliwego działania pestycydów można przeczytać tutaj. 

NIE ŚPIJ W CIĄGU DNIA

Badania potwierdzają, że drzemka w ciągu dnia powoduje, że spalamy mniej kalorii. Naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie przebadali 14 zdrowych osób przez 6 dni i odkryli, że osoby, które spały w ciągu dnia spaliły ok. 50 kcal mniej. Według nich wynika to z zachwiania rytmu dobowego, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu metabolizmu. 

OGRANICZ ALKOHOL

Nie wszyscy chcą w to uwierzyć, ale wypicie alkoholu przed posiłkiem powoduje, że przyjmujemy ok. 200 kcal więcej. Z innych badań wynika, że organizm spala jako pierwsze kalorie z alkoholu co oznacza, że te pochodzące z jedzenia pozostają w formie niechcianego tłuszczu. 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności