TRENING HIIT- ZABÓJCA TŁUSZCZU


High Intensity Interval Training czyli HIIT to intensywny trening interwałowy, który pozwala na szybkie i efektywne spalenie tłuszczu, poprawę wytrzymałości tlenowej oraz wzmocnienie mięśni. Ten program treningowy jest bardzo popularny na całym świecie i okazał się skuteczny dla wielu osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.Trening HIIT jest idealną propozycją dla osób, które narzekają na brak wolnego czasu lub nie lubią spędzać wielu godzin na siłowni. Z założenia ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 30 minut. Dostępne są Programy, które trwają nawet między 10 a 15 minut. Kolejną zaletą treningu interwałowego jest fakt, że można go zrobić dosłownie wszędzie: w domu, parku, pokoju hotelowym, w siłowni. Ta metoda nie jest również kosztowna, ponieważ nie wymaga od nas inwestycji w specjalistyczny sprzęt. HIIT można wykorzystać w trakcie biegania, jazdy na rowerze, biegu na bieżni czy ćwiczeniach związanych z wyskokami, przysiadami, skłonami, klasycznym rowerkiem etc. Program HIIT jest praktykowany również w siłowni przy ćwiczeniach z ciężarami. 

Jest uważany za bardziej skuteczny niż trening cardio, ponieważ intensywność jest znaczenie wyższa i zwiększa się wytrzymałość organizmu w trakcie spalania tłuszczu. Trening HIIT skutecznie poprawia funkcjonowanie metabolizmu. Dodatkowym bonusem jest spalanie kalorii po zakończonych ćwiczeniach w trakcie odpoczynku, chodzenia, a nawet spania. Jeśli trening był wykonany prawidłowo i intensywnie to proces spalania może trwać nawet do 24 godzin!

 

Znanym na całym świecie treningiem interwałowym jest Tabata, który trwa jedyne 4 minuty! Ten rodzaj ćwiczeń został opatentowany w 1996 roku przez japońskiego specjalistę dr Izumi Tabata, który współpracował z grupą japońskich sportowców przygotowujących się do Olimpiady. Tabata przeprowadził badania na dwóch grupach sportowców, gdzie pierwsza z nich trenowała na umiarkowanym poziomie intensywności natomiast druga na wysokim. Grupa z umiarkowaną intensywnością ćwiczyła przez 6 tygodni x 5 dni w tygodniu i każdy trening trwał godzinę.

Druga grupa przez okres 6 tygodni  x 4 dni w tygodniu wykonywała ćwiczenia przez 4 minuty i 20 sekund ( z 10 sekundową przerwą między każdym zestawem). W rezultacie grupa stosująca trening interwałowy znacznie zmniejszyła tkankę tłuszczową, wzmocniła mięśnie oraz wydolność tlenową (aerobową)o 28%.

 

 

Mogłoby się wydawać, że program ten należy do tych nieskomplikowanych, ponieważ trwa tylko 4 minuty, ale w rzeczywistości okazuje się, że są to najdłuższe oraz najcięższe cztery minuty treningu. Struktura programu wygląda następująco: ćwiczenie wykonujemy przez 20 sekund najintensywniej jak jest to możliwe, odpoczywamy przez 10 sekund i całość powtarzamy 8 razy. Jakie ćwiczenia nadają się do  tego krótkiego treningu? Tak naprawdę wszystkie! Można postawić na pompki, przysiady, skłony, wysokie unoszenie kolan, itp.

Tabata przynosi widoczne efekty, ale najważniejsze jest, aby zrobić trening na maksymalnych obrotach, bez zwalniania i oszukiwania. Jeśli po zakończeniu całych zestawów masz siłę na więcej świadczy to o tym, że trening nie został wykonany poprawnie. Tabata jest zakończona sukcesem tylko wtedy, kiedy nie mamy siły na ani jeden więcej skłon czy przysiad, a na samo słowo „ tabata” reagujemy z lekkim niesmakiem. Jednym słowem: po prawdziwej tabacie każdy jest wykończony.

Ważna informacja: rodzaj fitnessu jakim jest HIIT nie jest przeznaczony dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną lub są aktywni dość umiarkowanie oraz tych z problemami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności