DETOKS? ZRÓB TO Z GŁOWĄ!


Detoks to nic innego jak oczyszczenie organizmu z toksyn oraz szkodliwych substancji. W całym planie najważniejsze jest przestrzeganie kluczowych zasad oraz zmiana pewnych produktów w swoim menu. Niestety większość osób myli detoksykację z głodówką, która sieje ogromne spustoszenie i wyniszczenie w organizmie.Oczyszczanie organizmu jest praktykowane od wieków przez różne kultury na całym świecie. Największymi wyznawcami tej metody odtruwania są przedstawiciele medycyny naturalnej, głównie chińskiej oraz indyjskiej. Według ich wierzeń detoks to przede wszystkim odpoczynek i regeneracja ciała od wewnątrz. Stopniowa, a zarazem skuteczna eliminacja toksyn, a następnie regularne uzupełnienie niezbędnych składników odżywczych może chronić przed zachorowaniem na niektóre choroby oraz zwiększa zdolność organizmu do utrzymania optymalnego stanu zdrowia. Ważne jest, aby detoks nie był ekstremalny. Co jest najbardziej toksyczne dla organizmu? Tak naprawdę wszystko co spożywamy w nadmiarze lub zupełne przeciwieństwo czyli głodzenie się. 

Wiele osób mylnie uważa, że detoksykacja to świetny i sprawdzony sposób na odchudzanie i redukcję zbędnych kilogramów. Chętnie przeprowadzają kilkudniowe głodówki lub postanawiają ograniczyć się tylko do spożywania owoców, warzyw lub nawadniania organizmu. W rzeczywistości takie rozwiązanie prowadzi do wielu niedoborów w organizmie, osłabienia, braku energii, spowolnienia metabolizmu, a po zakończeniu diety większość osób jest w znacznie gorszej kondycji fizycznej oraz psychicznej, a także z pakietem dodatkowych kilogramów.

Na czym polega dieta oczyszczająca? Głównie na usunięciu zanieczyszczeń, które są przetwarzane w wątrobie. Ciało eliminuje toksyny również poprzez nerki, jelita, skórę, a nawet płuca. Skuteczny detoks to nic innego jak wykluczenie z codziennej diety przetworzonej żywności, kofeiny, alkoholu, tytoniu, tłustego jedzenia, słodyczy, gotowych ciast, żywności odgrzewanej w mikrofalówce. 

W zamian można jeść warzywa (szczególnie zielone), owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso oraz ryby. Nie można zapomnieć również o obecności w diecie zdrowych tłuszczy, które głównie pochodzą z orzechów, ryb oraz nasion. Między posiłkami w formie przekąski można wykorzystać orzechy, nasiona oraz warzywa. Kolejnym elementem zdrowego detoksu jest dieta bogata w błonnik, który odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu jelit. Pomocne przy oczyszczaniu organizmu z toksyn są buraki, rzodkiewki, karczochy, kapusta oraz brokuły. Ważne: większe spożycie błonnika w diecie wiąże się z regularnym nawadnianiem organizmu. Zioła takie jak korzeń mniszka lekarskiego, łopianu, ostropestu, kurkuma, imbir oraz picie herbaty matchy oczyszczają oraz chronią wątrobę. 

Oprócz wprowadzenia zmian żywieniowych, niezbędna przy oczyszczaniu organizmu jest aktywność fizyczna. Nie wszyscy wiedzą, że poprzez skórę, a właściwie wydalany pot można skutecznie pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych zaleca się również korzystanie z sauny. Oczyszczając organizm nie wolno zapomnieć o prawidłowym oddychaniu (warto ćwiczyć jogę) oraz maksymalnym zmniejszeniu poziomu stresu. 

Bardzo często wprowadzenie tych niewielkich zmian powoduje, że czujemy się lżejsi, zdrowsi, skóra jest elastyczna i zregenerowana oraz odczuwamy przypływ dodatkowej energii. 

 

 

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności