Ok, zamknij

Kompendium

Makroelement
-

Makroelementem nazywamy składnik mineralny, którego zawartość w organizmie jest większa niż 0,01%, a dzienne zalecane spożycie większe niż 100mg/osobę.

Czytaj więcej
Marazm
-

Marazm: Niedożywienie białkowo-energetyczne objawiające się zanikiem mięśni szkieletowych i zmniejszoną zawartością tkanki tłuszczowej w organizmnie.

Czytaj więcej
Metabolizm
-

Metabolizm (przemiana materii) to całokształt przemian biochemicznych i towarzyszących im przemian energetycznych, jakie zachodzą w organizmach żywych. Te przemiany dzieli się na anaboliczne i kataboliczne.

Czytaj więcej
Miażdżyca
-

Miażdżyca jest ogólnoustrojowym procesem chorobowym, o złożonej etiopatogenezie, prowadzącym do zwężenia i nedrożności naczyń krwionoścnych. Dochodzi do niej wskutek procesów zwłóknienia i ogniskowego gromadzenia się w ścianie tętnic cholersterolu, lipidów, komórek mięśni gładkich, limfocytów, monocytów i soli wapnia. Zmiany miażdżycowe są często spowodowane niewłaściwym sposobem odżywiania i prowadzą m.in. do niedokrwiennej choroby serca.

Czytaj więcej
Mleko acydofilne
-

Mleko acydofilne to napój mleczny, fermentowany, który zawiera kultury bakterii Lactobacillus acidophilus.

Czytaj więcej
Mleko humanizowane
-

Mleko humanizowane to mleko krowie, które upodabnia się do mleka kobiecego przez m.in. homogenizację oraz dodatek wody, cukru, śmietanki. Termin nie jest już w użyciu.

Czytaj więcej