Ok, zamknij

Kompendium

Pasożyty jelitowe
-

Pasożyty jelitowe to organizmy, które odżywiają i rozwijają się w jelitach człowieka i innych zwierząt, stanowiąc zagrożenie dla ich zdrowia.

Czytaj więcej
Perystaltyka
-

Perystaltyka to falowe skurcze mięśni przewodu pokarmowego. Skurcze te przesuwają jego zawartość.

Czytaj więcej
Piramida zdrowia
-

Piramida zdrowia: Graficzna forma prezentowania zaleceń żywieniowych. U podstawy piramidy znajdują się produkty, które należy spożywać najczęściej, a u jej szczytu produkty, których spożycie należy ograniczać.

Czytaj więcej
Podstawowa przemiana materii
-

Podstawowa przemiana materii (PPM) to najniższy poziom przemian energetycznych dostarczający energii niezbędnej do podstawowych funkcji fizjologicznych, warunkujących podtrzymywanie życia w optymalnych warunkach bytowych.

Czytaj więcej
Prebiotyk
-

Prebiotyk to niestrawny składnik żywności, który pozytywnie oddziałuje na organizm wpływając wybiórczo na rozwój i aktywność jednego lub kilku rodzajów bakterii normalnie bytujących w jelicie grubym człowieka.

Czytaj więcej
Probiotyk
-

Probiotyk to szczep żywych bakterii stanowiących naturalną mikroflorę jelitową człowieka. Dodawany jest do żywności, głównie napojów pochodzenia mlecznego w celu wywołania korzystnej równowagi mikrobiologicznej w organizmie konsumenta.

Czytaj więcej
Puste kalorie
-

Puste kalorie to potoczny termin określający energię, której w żywności nie towarzyszą budulcowe i regulujące składniki odżywcze. Produkty zawierające dużo pustych kalorii, np. cukier, słodycze, rafinowane tłuszcze i napoje alkoholowe mają relatywnie małą wartość żywieniową.

Czytaj więcej