SZPINAK NIE TYLKO DLA MARYNARZY


Dzieciom kojarzy się z silnym marynarzem Popeyem, który po zjedzeniu porcji szpinaku nabierał maksymalnej energii. Latem spożywamy to warzywo znacznie częściej bo jest świeże i możemy z niego przygotować pożywne koktajle oraz sałatki. Jakie jeszcze korzyści zdrowotne wiążą się z jedzeniem tych zielonych listków?Szpinak to warzywo o charakterystycznych zielonych liściach, które jest tanie i łatwo dostępne dla konsumentów. Jest bogatym źródłem witamin, minerałów oraz innych cennych składników odżywczych. Swoją karierę zawdzięcza opinii na temat dużej ilości żelaza, która była przedstawiana w wielu publikacjach naukowych. Jednak jak się okazało po przeprowadzeniu ponownych badań ta zawrotna liczba tego cennego minerału była efektem błędu pewnej sekretarki amerykańskiego naukowca, która w raporcie z przeprowadzonych badań wpisała, że 100 g szpinaku zawiera 30 g żelaza – w rzeczywistości 100 g liści zawiera ok. 3 g żelaza. Warto wspomnieć, że witamina C zwiększa wchłanianie żelaza przez organizm. Żelazo w produktach pochodzeniach zwierzęcego jest najefektywniej wchłaniane przez organizm. 

Szpinak pochodzi z Bliskiego Wschodu i uprawiany był w Persji, gdzie ok. 1500 lat temu został przywieziony na wschód do Chin co utorowało drogę do Europy kilkaset lat później i szpinak szybko stał się podstawą kuchni różnych kultur. Można go jeść na surowo, gotować, smażyć, dodawać do sałatek, zup, a nawet przygotować ciasto szpinakowe, które smakuje genialnie.

W szpinaku znajdują się cenne wartości odżywcze takie jak: witamina A, K, C, kompleks witamin z grupy B, potas, mangan, cynk, żelazo, magnez, wapń, kwas foliowy oraz beta karoten, luteina zeaksantyna, a także chlorofil – substancje, które pełnią rolę przeciwutleniaczy w naszym organizmie, niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników oraz chronią przed nowotworami. Szpinak jest również szczególnie ważny dla utrzymania zdrowych oczu bowiem skutecznie chroni przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.

Podsumowując: szpinak to warzywo bardzo zdrowe, chroniące organizm przed zachorowaniem. Jedyną wadą tej rośliny jest obecność kwasu szczawiowego, który spożywany w dużych ilościach może odwapnić organizm. Osoby zmagające się z chorobami nerek powinny unikać jedzenia szpinaku, ponieważ może przyczynić się do powstania kamieni nerkowych. 

 

 

foto pinterest.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności