CO TWOJE DZIECKO KUPI W SKLEPIKU?


W najnowszym rozporządzeniu Ministra Zdrowia została podana lista produktów, która od września bieżącego roku będzie obowiązywać w sklepikach szkolnych, a także szczegółowy opis wymagań dotyczących podawanych potraw w szkolnych stołówkach.Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2016 r. „w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach” dokładnie określa jakie produkty mogą znajdować się w ofercie sprzedażowej sklepików szkolnych oraz na jakie grupy produktów należy zwrócić szczególną uwagę przygotowując posiłki w stołówkach szkolnych.

Z najnowszego rozporządzenia, które wchodzi w życie z dniem 01 września 2016 r. wynika, że uczniowie będą mieć dostęp do pieczywa, ale z wyłączeniem tego głęboko mrożonego. Taka sama zależność dotyczy pieczywa półcukierniczego oraz cukierniczego. Oferowane pieczywo powinno być przygotowane z mąk o różnym stopniu oczyszczenia dzięki czemu codzienne menu będzie różnorodne oraz bogate w błonnik. Obecne rozporządzenie dotyczy się również przygotowania gotowych kanapek. W szkolnych sklepikach uczeń będzie mógł również kupić sałatki, surówki, warzywa oraz owoce. 

Od września w sklepikach dostępne będzie mleko oraz napoje zastępujące mleko: sojowe, ryżowe, owsiane, kukurydziane, gryczane, orzechowe, jaglane, kokosowe lub migdałowe. Minister Zdrowia dokładnie odniósł się również do oferowanych produktów mlecznych. Uczeń będzie mógł kupić jogurt, kefir, maślankę, mleko zsiadłe, mleko acidofilne, mleko smakowe, serwatkę, ser twarogowy, serek homogenizowany lub produkty zastępujące produkty mleczne na bazie soi, ryżu, owsa, orzechów lub migdałów. 

Ponadto w ofercie znajdą się zbożowe produkty śniadaniowe oraz inne produkty zbożowe, suszone warzywa i owoce, orzechy oraz nasiona bez dodatku cukrów, substancji słodzących oraz soli. W sprzedaży będą także soki owocowe, warzywne, owocowo-warzywne, przeciery, musy owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne bez dodatku cukrów i soli. Nowością mają być również koktajle owocowe, warzywne, oraz owocowo-warzywne na bazie mleka, napojów zastępujących produkty mleczne bez dodatków cukrów i substancji słodzących. Ponadto uczeń będzie miał dostęp do naturalnej wody mineralnej nisko lub średniozmineralizowanej, wody źródlanej i wody stołowej. Napoje przygotowane na miejscu nie będą mogły zawierać więcej niż 10g cukrów w 250 ml gotowego produktu. W sklepiku uczeń będzie mógł zaopatrzyć się również w bezcukrową gumę do żucia oraz gorzką czekoladę o zawartości minimum 70% miazgi kakaowej. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wszystkie opisane wyżej produkty będą dostępne w sklepikach szkolnych pod warunkiem, że nie będą zawierały więcej niż:

*15g cukru w 100g/ml produktu gotowego do spożycia. W przypadku produktów mlecznych nie więcej 13,5g cukru w 100g/ml produktu gotowego do spożycia. 

* 10g tłuszczu w 100g/ml produktu gotowego do spożycia

* 0,4g sodu / 1g soli w 100g/ml produktu gotowego do spożycia. W przypadku pieczywa cukierniczego i półcukierniczego nie więcej niż 0,45g sodu / 1,2g soli w 100g/ml produktu gotowego do spożycia

 

Co nowego w szkolnych stołówkach?

Najnowsza decyzja ministra zdrowia informuje, że całodzienne żywienie powinno składać się z różnych grup środków spożywczych takich jak: produkty zbożowe lub ziemniaki, warzywa lub owoce, mleko lub produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych i inne nasiona oraz tłuszcze. Zupy, sosy oraz potrawy powinny zawierać tylko naturalne składniki, bez dodatków konserwujących z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników. Od poniedziałku do piątku mają być podawane nie więcej niż dwie potrawy smażone (do przygotowania których należy użyć olej roślinny rafinowany o zawartości kwasów jednonienasyconych powyżej 50% i kwasów wielonienasyconych poniżej 40%).

Ważne jest, aby w codziennym menu każdego ucznia znajdowały się co najmniej dwie porcje mleka lub produktów mlecznych, co najmniej jedna porcja z grupy mięso, jaja, orzechy, nasiona roślin strączkowych, warzywa lub owoce w każdym posiłku, a także minimum jedna porcja produktów zbożowych. W najnowszym rozporządzeniu możemy również przeczytać, że każdego dnia należy podać uczniom przynajmniej pięć porcji warzyw lub owoców, a raz w tygodniu porcję ryby. 

foto pinterest.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności