DLACZEGO WARTO JEŚĆ STRĄCZKI?


Rośliny strączkowe są niezbędne w diecie człowieka ze względu na szeroki wachlarz cennych wartości odżywczych. Co kryje w sobie ta rodzina roślin składająca się z ponad 20 000 gatunków? Zapraszamy do lektury!

Bogate w białko
Rośliny strączkowe obfitują w białko, dzięki czemu stanowią idealną bazę do dań wegetariańskich i z powodzeniem sprawdzają się jako substytut mięsa. Dodatkowo produkty te są tanie, więc włączenie ich jako główne źródło białka w posiłkach może odciążyć domowy budżet.

Ilość białka w 100g produktu:
Soja 37g
Bób 26g
Groch 24g
Ciecierzyca 21g
Fasola biała 19g

Dla porównania ilość białka w 100g mięsa:
Z piersi kurczaka 22g
Wieprzowina łopatka 21g
Wołowina polędwica 20g
Z piersi indyka 19g
Z ud kurczaka 17g

Obfitują w błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny
Błonnik nierozpuszczalny nie jest trawiony w organizmie człowieka, dzięki temu przesuwa treść pokarmową, co ułatwia wypróżnianie. Osoby cierpiące na zaparcia powinny zatem stosować dietę bogatą w błonnik. Frakcje te mają także korzystny wpływ na organizm w trakcie redukcji masy ciała. Produkty bogate w błonnik wymagają dłuższego żucia, wydłuża to zatem czas przyjmowania posiłków i przedłuża uczucie sytości.

Błonnik rozpuszczalny natomiast korzystnie wpływa na parametry lipidowe i gospodarkę węglowodanową. Włókna te pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, dzięki czemu są pomocne przy takich chorobach jak cukrzyca lub otyłość.

Zalecenia dziennego spożycia błonnika u osób dorosłych: 20-40g w zależności od płci, wieku, stanu zdrowia oraz stylu życia.

Ilość błonnika w 100g:
Ciecierzyca 12,2g (9,5g bł. nierozpuszczalny, 2,7g bł. rozpuszczalny)
Soja i groch ugotowane 8g (7g bł. nr., 1g bł. r.)
Fasola ugotowana 6,7g (4,2g bł. nr, 2,5g bł. r.)
Zielony groszek ugotowany 5,5g (3,9g bł. nr., 1,6g bł. r.)

Niski indeks glikemiczny i wysoki indeks sytości
Wszystkie strączki oprócz bobu mają niski indeks glikemiczny, co czyni je szczególnie dobrym pożywieniem dla osób, które chorują na cukrzycę czy insulinooporność.
Wysoki indeks sytości oznacza, że po posiłku bogatym w strączki dłużej jesteśmy najedzeni.

Kwas fitynowy
Kwas fitynowy jest przeciwutleniaczem występującym we wszystkich jadalnych nasionach roślin, w tym w roślinach strączkowych. Utrudnia wchłanianie żelaza, cynku i wapnia i może zwiększać ryzyko niedoborów minerałów u osób, u których produkty o wysokiej zawartości fitynianu są podstawowym składnikiem diety. Aby pozbyć się kwasu fitynowego należy moczyć strączki w wodzie. Moczenie pomaga także zmiękczyć ziarna, co skraca czas gotowania.

Jeśli nie macie pomysłu na wykorzystanie tych roślin w swojej diecie, koniecznie sprawdźcie pyszne przepisy na dania ze strączkami w roli głównej z naszej bazy przepisów DietetykPro!

https://dietetykpro.pl/przepis/60/chilli-con-carne-z-fasola
https://dietetykpro.pl/przepis/181/salatka-z-fasoli-i-tunczykiem
https://dietetykpro.pl/przepis/427/brownie-z-fasoli
https://dietetykpro.pl/przepis/327/kulki-z-ciecierzycy-na-szpinaku
https://dietetykpro.pl/przepis/377/ciecierzyca-w-weganskim-sosie-serowym
https://dietetykpro.pl/przepis/917/ciecierzyca-w-pomidorach-z-kolendra
https://dietetykpro.pl/przepis/522/indyk-gotowany-w-sosie-z-zielonym-groszkiem
https://dietetykpro.pl/przepis/3124/dietetyczna-fasola-po-meksykansku
https://dietetykpro.pl/przepis/3578/zupa-grochowa
https://dietetykpro.pl/przepis/231/zupa-fasolowa

Spożywanie roślin strączkowych powiązane jest z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Mają imponujący profil żywieniowy i są jednym z najlepszych roślinnych źródeł białka, dlatego warto włączyć je do codziennej diety.


foto: freepik.comCopyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności