WIELKANOCNE POTRAWY Z CAŁEGO ŚWIATA


W zależności od religii i kultury, każdy kraj ma swoje świąteczne tradycje. Dla chrześcijan, Wielkanoc to jedne z najważniejszych świąt. A co jest najlepszym dopełnieniem świętowania? Niesamowite menu, pełne smacznych pozycji! Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, pod jakimi potrawami uginają się stoły w różnych częściach świata! Zdradzamy już teraz: są zaskakujące, wyrafinowane i inspirowane wiosną. Życzymy przyjemnej lektury!


Polska tradycja
W naszym kraju wielkanocny stół bogaty jest w różnorodne potrawy, które bywają zarówno słodkie, jak i wytrawne. Jedne z głównych ról odgrywają żurek lub barszcz biały i biała kiełbasa. Niezależnie od tego, czy znajduje się w żurku, czy jest przygotowana jako osobne danie - biała kiełbasa jest najczęściej podawana w postaci gotowanej lub pieczonej- z chrzanem, musztardą
lub ćwikłą.
Każdy Polak przyrządza żurek inaczej, lecz nie może w nim zabraknąć mięsa oraz gotowanych jajek. W dawnych czasach oznaką świętowania Zmartwychwstania Pańskiego była tradycja “pogrzebu żurku”- czyli... jego wylewanie. Oprócz tych wyżej wymienionych, na stołach pojawiają się także jaja w dowolnej, kulinarnej postaci, np. gotowane lub faszerowane, połączone ze śledziem, jako główny składnik sałatki, a także występują w daniach na słodko, takich jak mazurek, sernik, babka czy makowiec.

Ile kalorii dostarcza porcja Wielkanocnych potraw?
Żurek z białą kiełbasą i jajkiem (250 ml) – 260 kcal
Biała kiełbasa (pętko 100g) – 270 kcal
Mazurek (porcja 50g) – 235 kcal
Babka (porcja 60g) – 253 kcal
Makowiec (porcja 40g) – 144 kcal


Słodkości prosto z Hiszpanii
Podczas „Semana Santa” (czyli Wielkiego Tygodnia), hiszpańska scena kulinarna eksploduje wielkanocnymi słodyczami i pieczywem. Torrijas, jest typowym przykładem wielkanocnej potrawy, spożywanej podczas Wielkiego Tygodnia w tym kraju. Jest to francuski tost, czyli kromka lekko czerstwego chleba, moczona przez całą noc w mleku, cukrze i przyprawach, a następnie zanurzona w jajku i smażona w oliwie z oliwek. Istnieją odmiany nasączone winem, syropem lub miodem,
ale po smażeniu i tak je wszystkie posypuje się mieszanką cukru cynamonowego. W Katalonii torrijas są tradycyjnie podawane w Poniedziałek Wielkanocny. Kolejną odmianą przyprawionego ciasta wielkanocnego są rosquillas. Te przysmaki podobne są do pączków, ale mają gęstszą konsystencję, ponieważ są wytwarzane bez drożdży. Można je zanurzać w różnych smakach polewy lub pozostawić gładkie. Wielkanoc w Hiszpanii oznacza początek wiosny i koniec powściągliwości. Ciasto mona de pascua (w Polsce znana jako słodka małpa wielkanocna) jest przykładem czegoś, co podawane jest na uczcie kończącej post. Zwykle ten dekadencki deser jest darem od rodziców chrzestnych dla chrześniaków. Przypomina kosz na chleb lub duży pączek, wypełniony tyloma jajeczkami, piórami i figurkami, które może pomieścić ciasto. Piekarnie w różnych miastach rywalizują o najbardziej ekstrawaganckie mona w witrynach sklepowych.

Ile kalorii dostarcza porcja hiszpańskich potraw?
Torrijas (2 kromki 100g) – 229 kcal
Rosquillas (5 sztuk 100g) – 387 kcal
Mona de pascua (porcja 50g) – 225 kcal


Grecki chlebek z pisankami
Przygotowania wielkanocne w Grecji są rozległe i rozpoczynają się podczas Wielkiego Tygodnia od tsoureki i czerwonych jaj. Jedzenie odgrywa ogromną rolę w tych uroczystościach i nabiera wielu symbolicznych cech. Tsoureki to chleb wzbogacony jajkiem, wykonany z pojedynczych splecionych ze sobą kawałków ciasta. W Wielki Czwartek rodziny gotują i farbują jajka w głębokiej szkarłatnej czerwieni, symbolizującej krew Chrystusa. Te jajka zwykle zdobią słodkie tsoureki. Koulourakia to kolejny przysmak, którego nie można przegapić. Te maślane herbatniki wielkanocne można rozpoznać po ich typowym skręconym kształcie, aromacie waniliowym i chrupiącej skorupce z sezamem.

Ile kalorii dostarcza porcja greckich potraw?
Tsoureki (porcja 70g) – 243 kcal
Koulourakia (3 ciasteczka 90g) – 178,5 kcal


Gołębica na słodko we Włoszech
We Włoszech popularne jest colomba di pasqua, czyli „gołębica wielkanocna”. Podczas Wielkanocy półki włoskich piekarni uginają się pod ciężarem tego tradycyjnego ciasta, które jest aromatyzowane kandyzowaną skórką i ozdobione cukrem oraz migdałami. Ma kształt gołębia, symbolizującego ptaka, który poleciał do Noego z gałązką oliwną w dziobie. Nie brakuje również wytrawnych potraw, np. pikantnej pizzy chena, która często pojawia się na stołach w czasie świąt. Jest wypełniona mięsem, serami i jajkami, a wszystko zamknięte jest w maślanym cieście.

Ile kalorii dostarcza porcja włoskich potraw?
Colomba di pasqua (porcja 100g) – 400 kcal
Pizza chena (porcja 70g) – 380 kcal


Rosyjska piramida
Rosja ma mnóstwo tradycyjnych potraw wielkanocnych. Jedną z nich jest pashka, która jest daniem przygotowanym z twarogu i ma konsystencję sernika. Występuje zarówno w postaci gotowanej, jak i na zimno. W smaku przypomina znany nam wszystkim budyń. Pashka jest wylewana w formę w kształcie piramidy i najczęściej ma biały kolor, symbolizujący czystość Chrystusa. Następnie jest ozdobiona literami „XP”, co oznacza Khristos Voskres („Chrystus zmartwychwstał”). Warto również zwrócić uwagę na kurnik (rozgrzewające ciasto wypełnione soczystym kurczakiem i jajkami na twardo) oraz na tradycyjny gęsty sos grzybowy.

Ile kalorii dostarcza porcja rosyjskich potraw?
Pashka (porcja 70g) – 280 kcal
Kurnik (porcja 70g) – 325 kcal


Tradycyjna szynka na austriackim stole
Soczysta, pieczona szynka jest ukoronowaniem każdego wielkanocnego stołu obiadowego w Austrii. Istnieją różne metody gotowania, z których najpopularniejszą jest osterschinken im brotteig (gotowana szynka zapiekana w cieście chlebowym). Szynkę można również dusić z kiszoną kapustą. Tradycyjne słodkie danie to gęste ciasto zwane reindlingiem, które pochodzi z Karyntii. Można go również upiec z odrobiną proszku kakaowego, cynamonu lub rumu. Danie to ma charakterystyczny kolorowy zawijas w środku.

Ile kalorii dostarcza porcja austriackich potraw?
Osterschinken im brotteig (porcja 100g) – 206 kcal
Reindling (porcja 75g) – 282 kcal


Mimo tego, że na międzynarodowych, świątecznych stołach w krajach chrześcijańskich pojawiają się różne potrawy, to jedno łączy na pewno: Wielkanoc to szczęśliwy czas dla nas wszystkich! Inspirujcie się propozycjami z całego świata i przygotujcie smaczne święta!foto: Freepik.comCopyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności