DIETA POPRAWIAJĄCA KONDYCJĘ WŁOSÓW, SKÓRY I PAZNOKCI


Brak słońca, zła dieta, suche i jesienne powietrze to największy wróg pięknych włosów, mocnych paznokci i promiennej cery. Czy utrzymanie ich w dobrej kondycji w okresie jesiennym jest w ogóle możliwe? Tak, ale tylko z odpowiednią dietą! Dbanie o optymalną ilość składników odżywczych w codziennym menu jest kluczowe, dlatego koniecznie przeczytaj, czym najlepiej nakarmić swoją urodę.

Królowa Biotyna

Zwana również witaminą H lub B7 jest rozpuszczalnym w wodzie składnikiem odżywczym, który odgrywa istotną role w syntezie białek, zwłaszcza keratyny. Ta z kolei jest niezbędna dla prawidłowego i zdrowego wzrostu włosów oraz paznokci. Ciekawostką jest, że nasze bakterie jelitowe biorą udział w syntezie biotyny i występuje ona w wielu produktach spożywczych, dlatego jej niedobry zdarzają się dość rzadko. Niemniej jednak brak biotyny w organizmie sprzyja wypadaniu włosów, łamaniu paznokci czy pojawieniu się niezapowiedzianych problemów skórnych. Gdzie zatem najlepiej jej szukać? Zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego:

  • podroby (wątroba, nerki)
  • orzechy
  • rośliny strączkowe
  • produkty pełnoziarniste
  • żółtko jaja
  • ryby (sardynki, łosoś)
  • banan
  • olej rzepakowy i słonecznikowy

Kompleks na kompleksy

Powszechnie wiadomo, że wszystkie witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na zdrowie, ale to właśnie witaminy B3, B9 i B12 są podstawą diety upiększającej. Czym się dokładnie charakteryzują? Witamina B3, znana jako niacyna nie tylko odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, ale również działa jako koenzym dla ponad 400 różnych enzymów. Może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów związanych ze skórą i włosami, w tym chroni przed utratą wilgoci oraz występowaniu plam na skórze.

Niacyna w naturalnej i aktywnej postaci występuje głównie w drobiu, podrobach, rybach, orzechach i roślinach strączkowych, produktach zbożowych. Witamina B9 (inaczej kwas foliowy) oraz B12 (zwana kobalaminą) przyczyniają się również do rozwoju nowych komórek. Badania przeprowadzone przez naukowca Franka Fishera w 2011 r. wykazały, że stosowanie kwasu foliowego znacznie ulepsza jędrność skóry poprzez poprawę gęstości kolagenu. Które produkty są bogate w ten składnik odżywczy? Na pewno zielone warzywa liściaste, orzechy oraz produkty zbożowe.

A co z kobalaminą? Jej nadmiar lub niedobór często objawia się przebarwieniami na skórze oraz wypadaniem włosów, więc jeśli chcesz tego uniknąć koniecznie sięgaj po drób, produkty mleczne oraz owoce morza.

Niezawodne antyoksydanty

Wolne rodniki odpowiadają za uszkodzenia w organizmie, powstają w wyniku metabolizmu oraz zewnętrznych czynników środowiskowych. Antyoksydanty inaczej zwane przeciwutleniaczami, skutecznie je zwalczają i dzięki temu zapobiegają wspomnianym uszkodzeniom. Witaminy A, C i E są silnymi przeciwutleniaczami i z łatwością można je znaleźć w popularnych produktach spożywczych.

Oto krótka charakterystyka najważniejszych antyoksydantów:

Witamina C - jest niezbędnym składnikiem odżywczym i rozpuszcza się w wodzie. Zwiększa przyswajalność żelaza i biodostępność selenu. Głównym efektem jej niedoboru jest nieprawidłowa synteza kolagenu. W żywności najlepszymi źródłami tej witaminy jest papryka, pietruszka, owoce cytrusowe, jarmuż oraz brokuły.

Witamina E - połączona z witaminą C wykazuje silniejsze działanie, wzmacnia błony komórkowe, chroniąc skórę przed starzeniem się. Już kilka łyżek olejów roślinnych takich jak: olej rzepakowy, słonecznikowy, migdałowy, oliwa z oliwek z łatwością mogą zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten przeciwutleniacz. Dodatkowo orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i zielone warzywa liściaste są doskonałym źródłem tej niezastąpionej witaminy.

Witamin A - odpowiada za wymianę komórek, gdy organizm usuwa martwy naskórek i zastępuje go nowym. Z przeprowadzonych badań wynika również, że wzmacnia obronę skóry przed szkodliwymi działaniem promieni UV. Pomaga także w gojeniu blizn, nawilża skórę, regeneruje i przyspiesza wzrost paznokci oraz zapobiega łamaniu nie włosów. Gdzie jest najwięcej tej witaminy? Na pewno w wątróbce, marchwi, pietruszce, szpinaku, selerze, morelach oraz słodkich ziemniakach.

D jak doskonałość

Oprócz utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie, witamina D odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Receptory w niej zawarte kontrolują wzrost komórek odpowiadających za ochronną warstwę skóry, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się martwego naskórka. Jesienią mamy mniejszy kontakt ze słońcem, a to właśnie światło słoneczne jest najlepszym źródłem witaminy D, dlatego, aby utrzymać jej odpowiedni poziom należy stosować suplementację oraz sięgać po ryby, zwłaszcza makrelę oraz łososia, a także po jajka, grzyby i produkty pełnomleczne.


Pozostali do zadań specjalnych

Oprócz tych wyżej wymienionych nie można zapomnieć o cynku, który również dba o utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu oraz skutecznie likwiduje trądzik. Jego niedobór może powodować łysienie oraz łojotokowe zapalenie skóry. Najwięcej cynku zawierają ostrygi, mięso, wątroba, jaja, fasola, nasiona słonecznika oraz orzechy. Selen, żelazo oraz krzemionka powinny również znaleźć się na liście diety upiększającej.

Nie da się ukryć, że wraz z wiekiem skóra i włosy ulegają starzeniu się, jednak odpowiednia dieta, poprawa stylu życia, zwiększenie aktywności fizycznej i unikanie używek to recepta na długotrwałe piękno i zdrowie.


foto: freepik.com



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności