NOWO ODKRYTY AMARANTUS


Amarantus jest najstarszą rośliną świata uprawianą już przez Azteków, Majów i Inków. Ludność doceniała jego właściwości zdrowotne, wykorzystywany był nie tylko jako jedzenie, ale również jako istotny element ceremonii religijnych. Niestety z nadejściem hiszpańskich najeźdźców wszystkie uprawy amarantusa zostały spalone, jego stosowanie było zabronione, a samo posiadanie było przyczyną surowej kary.

Kiedy amarantus został odkryty na nowo ,początkowo wykorzystywany był jako roślina ozdobna ogrodów, aż do momentu kiedy nie odkryto ponownie jego cennych właściwości odżywczych. Obecnie amarantus uprawia się w Afryce, Indiach, Chinach, Rosji, Ameryce Południowej oraz Północnej. W Polsce ta drogocenna roślina występuje pod nazwą szarłat, gdzie uprawiany jest od około 20 lat głównie na Lubelszczyźnie.

 

Amarantus to wysoka roślina, a jej częściami jadalnymi są małe ziarna oraz liście. Powszechnie mówi się o tej roślinie jako o pseudozbożu, ponieważ nie można jej zaliczyć do grupy pszenicy, żyta czy owsa - jednak jego profil wartości odżywczych jest bardzo bogaty i może okazać się zbawienny dla zachowania harmonii układu pokarmowego oraz dobrego samopoczucia. Amarantus jest uprawiany naturalnie, nie znosi środków chemicznych oraz pestycydów. 

Najważniejszą cechą charakterystyczną tego małego ziarna jest fakt, że jest naturalnie bezglutenowy! Szczególnie jest polecany osobom cierpiącym na celiakię lub uczulonym na gluten. 

Szarłat doceniany jest za wysoką ilość białka - zawiera go znacznie więcej w porównaniu z ryżem czy żytem. W połączeniu z innymi ziarnami może przewyższyć mięso, mleko, a nawet soję. 

 

Amarantus to źródło błonnika (znacznie większe w porównaniu do otrębów) dzięki czemu stosowany w codziennym jadłospisie ma wpływ na obniżenie cholesterolu oraz poprawę pracy jelit i oczyszczenie organizmu. Ponadto dostarcza do organizmu niezbędne witaminy i minerały takie jak: wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo i witaminę C - dlatego szczególnie polecany jest osobom z problemami anemii czy osteoporozy. Z przeprowadzonych badań wynika, że regularne spożywanie może pomóc w zmniejszeniu ryzyka występowania cukrzycy (zawiera niski indeks glikemiczny), chorób serca, a nawet nowotworowych dzięki wysokiej zawartości skwalenu. Skutecznie obniża również nadciśnienie.

Przygotowanie nie jest skomplikowane, ponieważ szarłat gotuje się na wolnym ogniu tak jak makaron lub ryż. Jest idealnym pomysłem na pożywne śniadanie - w połączeniu z innymi ziarnami można przygotować wartościową owsiankę, która jest bardzo popularna w Indiach, Peru, Meksyku czy Nepalu. 

W kuchni można go wykorzystać jako dodatek do zup, sosów, sałatek, dań gotowanych lub pieczonych. To idealny pomysł na delikatną przekąskę o lekko pieprznym smaku. 

Smacznego!Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności