KIEDY SIĘGNĄĆ PO ELEKTROLITY


Zacznijmy od tego, że dla utrzymania wewnętrznej homeostazy i zachowania zdrowia bardzo ważny jest bilans wodny. To ilość wody w organizmie, która jest dostarczana i wydalana z ustroju za pomocą różnych mechanizmów regulujących jej poziom.
Woda z organizmu jest stale usuwana razem z moczem, potem i podczas oddychania. Ilość utraconych płynów znacznie wzrasta w czasie upałów, wysiłku fizycznego, w suchym i ciepłym pomieszczeniu, przy gorączce oraz na skutek przyjmowanych leków. Niewielkie odwodnienie niesie ze sobą spore ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. To właśnie wtedy odczuwamy silne osłabienie, ból głowy, spadek koncentracji czy rozdrażnienie. Trzeba być świadomym, że wraz z utratą wody pozbywamy się cennych elektrolitów.


Czym są elektrolity?


To naturalnie występujące w organizmie pierwiastki, które znajdują się w osoczu, krwi i płynach tkankowych. Są również wodnymi roztworami jonów magnezu, sodu, wapnia, potasu, fosforanu i chlorku. Dzięki odpowiedniej ilości elektrolitów gospodarka wodno-elektrolitowa utrzymuje się w równowadze wraz z ciśnieniem osmotycznym, a przewodzenie impulsów nerwowych przebiega prawidłowo. Dodatkowo biorą jeszcze udział w regeneracji tkanek i wyrównują pracę mięśni.
Jeżeli nie wiesz, czy Twój organizm dostaje wystarczającą ilość elektrolitów, zawsze możesz wykonać badanie zwane jonogramem. Podobne do morfologii krwi, rutynowe badanie najczęściej zalecane przy powtarzających się symptomach: zawroty głowy, obrzęki kończyn, zaburzenia równowagi, skurcze mięśni, nieprawidłowe ciśnienie tętnicze, ogólne osłabienie, senność, nieregularna praca serca. Jonogram wykonywany jest standardowo przy wstępnej ocenie pracy nerek i wątroby. Badanie nie należy do mocno obciążających budżet, więc warto, szczególnie w sezonie letnim, wykonać je prywatnie lub poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

Normy dla elektrolitów:

Mg 0,7–1,1 mmol/l
Na 136–148 mmol/l
Ca 2,25–2,70 mmol/l
K 3,6–5,0 mmol/l
Fosforany 0,8–1,5 mmol/l
Cl 98–110 mmol/l


Jakie są skutki niedoborów elektrolitów?

Nieprawidłowy poziom prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu na szeroką skalę. Co istotne, bardzo łatwo można doprowadzić do ich utraty.
Najbardziej powszechnym sygnałem nieodpowiedniego stężenia elektrolitów jest odwodnienie. Objawami tego stanu są bóle głowy, nadmierna senność, suchość w ustach, omdlenia, apatia, drżenie mięśni, biegunki lub zaparcia. W skrajnych przypadkach występują drgawki, łamliwość kości oraz paraliż i mogą prowadzić do zatrzymania funkcji życiowych.

Co zrobić, by uzupełnić straty elektrolitów?

Na szczęście brak elektrolitów, w pierwszym stadium, można w łatwy sposób uzupełnić. Podstawą jest regularne spożywanie płynów. Najlepszym wyborem będzie woda, która powinna być wysokomineralizowana i co ważne, wypijana często małymi łykami. Dobrym rozwiązaniem jest również sok z pomidorów, będący źródłem przede wszystkim potasu. Oprócz płynów warto wprowadzić odpowiednią dietę, bogatą w produkty zawierające magnez, sód, wapń i potas. Cenne pod tym względem są zwłaszcza owoce i warzywa, które niezależnie od stanu zdrowia, powinny być podstawą żywienia człowieka. W sezonie letnim to właśnie one uzupełniają niedobory elektrolitów, ze względu na dużą zawartość wody w składzie. W tym czasie można cieszyć się smakiem sezonowych produktów i spożywać je w różnej formie (płynnej, półpłynnej, na surowo lub przetworzonej). Dla osób regularnie i intensywnie trenujących zalecane są napoje izotoniczne oraz spożywanie około 3 litrów wody.
W przypadku niedoboru sodu trzeba być bardziej ostrożnym. Sód jest pierwiastkiem, którego stanowczo powinno się ograniczyć. Zazwyczaj spożywany jest w nadmiarze, ale w takiej sytuacji należy na chwilę zwiększyć jego ilość w diecie i sięgnąć po produkty, takie jak sery podpuszczkowe, chleb, oliwki, kiszoną kapustę i ogórki.
Dobrym rozwiązaniem uzupełnienia niedoborów elektrolitów są suplementy dostępne w aptekach. Najczęściej występują w saszetkach, w których znajduje się proszek do sporządzenia roztworu. Niestety, często zawierają mnóstwo substancji słodzących i aromatów dla zapewnienia przyjemnego smaku i zapachu.


Elektrolity są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymania go w pełni zdrowia. Trzeba stale dbać o to, aby wraz z jadłospisem dostarczać jak najwięcej substancji odżywczych, tym samym elektrolitów. Regularne picie wód mineralnych w pewnym stopniu może zapewnić odpowiednie stężenie, ale bez odpowiedniej diety jest to praktycznie niemożliwe. Warto jednak zwracać uwagę, jakie sygnały daje organizm i co się z nim dzieje. Obowiązkowe są systematyczne badania lekarskie, które pomagają kontrolować stan zdrowia i wychwycić ewentualne nieprawidłowości, by móc szybko je zwalczyć.Nie masz jeszcze programu?
Przetestuj pełną wersję za darmo!
Wejdź na https://demo.dietetykpro.pl/Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności