Z APTECZKĄ NA WAKACJE


Jadąc na wakacje, nikt nie ma w planach choroby lub wypadku, ale małe zadrapania, stłuczenia, ukąszenia owadów lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego zdarzają się bardzo często. Warto więc dobrze przygotować się tak, aby urlop upłynął nam bez dodatkowego bólu i stresu.


Przed zakupem jakichkolwiek preparatów należy zastanowić się, które są niezbędne i będą potrzebne, np. stale przyjmowane leki. Należy pamiętać, że na terenie Unii Europejskiej zrealizujesz receptę wystawioną w Polsce, ale musisz liczyć się z tym, że w danym kraju lek może być niedopuszczony do sprzedaży. Najlepiej zadbać o wykupienie recepty jeszcze przed przekroczeniem granicy lub gdy nie masz pewności, czy w pobliżu miejsca wypoczynku będzie apteka.
Zawartość wakacyjnej apteczki będzie się różnić w zależności od tego, dokąd i na ile dni się wybierasz oraz kto z Tobą jedzie.


Co warto ze sobą zabrać?


Lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen) – jest to uniwersalny preparat, który pomoże przy bólu o różnym pochodzeniu, zbije gorączkę oraz zwalczy pierwsze objawy przeziębienia.

Lek na niestrawność – działa rozkurczowo, ułatwi wypróżnienie oraz usprawni trawienie w przypadku bólu brzucha.

Lek na biegunkę – biegunka to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Często objawia się przy zmianie klimatu, innym jedzeniu i przy zakażeniach pokarmowych. Oprócz leku warto mieć ze sobą elektrolity oraz probiotyki pozwalające na szybki powrót równowagi wodno-elektrolitowej i odbudowę flory bakteryjnej.

Lek na chorobę lokomocyjną – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy korzystanie z nowego środka transportu (np. rejs statkiem) nie wywoła objawów tej choroby. Warto zaopatrzyć się w taki lek, który nie otumani i nie będzie usypiał.

Ochrona przed promieniami UV – w sezonie letnim należy regularnie stosować kremy z filtrem. Jeżeli już dojdzie do poparzenia słonecznego, ukojenie przyniosą pianki z pantenolem, kremy z alantoiną oraz żele z aloesem.

Preparaty na owady i ukąszenia – ukąszenia i użądlenia w czasie wakacji są praktycznie nieuniknione i objawiają się takimi dolegliwościami jak świąd, pieczenie i ból. W apteczce powinien się znaleźć środek odstraszający komary, meszki, a nawet kleszcze, które w ostatnim czasie stały się bardzo uciążliwe przy wypoczynku na łonie natury.

Niezbędne akcesoria medyczne – oprócz różnego rodzaju środków i preparatów, warto zabrać ze sobą małe sprzęty, które są niezbędne w razie nagłej sytuacji związanej z urazem lub stanem zdrowia:

nożyczki,
termometr,
plastry zwykłe i wodoodporne, jałowe opatrunki, bandaże,
płyn do dezynfekcji ran,
wapno,
zasypkę na odparzenia,
maść/ żel na stłuczenia,
sól fizjologiczną,
pęsetę, agrafkę,
maski ochronne.Niechętnie jej używamy, ale wakacyjna apteczka na pewno przyda się każdemu, kto jedzie w krótką lub daleką podróż. Ważne, aby przechowywać ją z dala od słońca i w miejscu niedostępnym dla dzieci. Powinna być chroniona przed zalaniem oraz znajdować się w szczelnym i odpornym na uszkodzenia opakowaniu. Z dobrze skomponowaną apteczką, można śmiało wyruszyć w drogę i cieszyć się urlopem bez zbędnego stresu, dbając przy tym o bezpieczeństwo swoje i bliskich.Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności