,,PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA'' - CZYLI ŻYWIENIOWE AFRODYZJAKI


Aromatyczne, wartościowe odżywczo —  żywieniowe afrodyzjaki.
Od pokoleń tym niezwykle popularnym na całym świecie produktom spożywczym przypisywano szereg właściwości znacząco poprawiających życie erotyczne. Mimo niewielu informacji w literaturze medycznej, afrodyzjaki wciąż stanowią  istotny składnik romantycznych kolacji i pikników. Co w takim razie należy jeść, aby trafić przez żołądek wprost do serca partnera?



Czym są żywieniowe afrodyzjaki?



Od wielu lat afrodyzjakami nazywano produkty spożywcze lub napoje, które miały rozbudzać zmysły, poprawiać nastrój i zwiększać libido kochanków.

Historia produktów o magicznym działaniu na popęd seksualny sięga okresu starożytności. Wierzono wówczas, że spożycie afrodyzjaków wspomaga zdobycie upragnionego partnera. Słowo „afrodyzjak” pochodzi natomiast od imienia greckiej bogini Afrodyty — symbolu miłości i piękna.

Dlaczego pojęcie afrodyzjaków nadal jest powszechnie wykorzystywane w popkulturze?



Działanie afrodyzjaków



W piśmiennictwie zgromadzono wiele informacji na temat potencjalnego wpływu afrodyzjaków na libido. Większość z nich opiera się jednak na efekcie placebo, niż na rzeczywistym, biologicznym działaniu na organizm.

Poza potencjalnym wpływem na ośrodkowy układ nerwowy i sercowo — naczyniowy, afrodyzjaki mają podczas konsumpcji oddziaływać na wszystkie zmysły: dotyk, węch, wzrok i słuch. Wspomina się także, że niektóre produkty o właściwościach afrodyzjakalnych stymulują syntezę hormonów płciowych i pośrednio wspomagają popęd seksualny.



Popularne afrodyzjaki żywieniowe — skuteczne, czy nie?



Wśród produktów spożywczych o działaniu afrodyzjakalnym znajdziemy między innymi: czekoladę, owoce morza, szparagi, selera, banany, awokado i granat. 


Czekolada 


Najpopularniejszy słodycz kojarzący się ze świętem zakochanych na całym świecie. 
Dlaczego czekolada jest powszechnie uznawana za jeden z afrodyzjaków?

Wszystko za sprawą biochemicznego związku zawartego w czekoladzie — fenyloetyloaminy (PEA), nazywanej potocznie „chemiczną miłością”. 
PEA przyczynia się do uwalniania hormonalnego koktajlu serotoniny i dopaminy w mózgu, odpowiedzialnego za poczucie przyjemności i nagrody.

Ciekawe wnioski wyciągnęli natomiast autorzy jednego z najnowszych badań dotyczących wpływu spożycia czekolady na popęd seksualny. Stwierdzono, że kobiety, spożywające większe ilości tego popularnego deseru, wykazywały paradoksalnie mniejsze zainteresowanie seksem. Wysnuto więc hipotezę, że czekolada mogła stanowić pewnego rodzaju substytut przyjemności płynącej z seksu. 


Owoce morza


Ostrygi, małże i krewetki to jedne z najpopularniejszych owoców morza, uznawanych za afrodyzjaki, które już samym wyglądem i zapachem mają pobudzać zmysły. Są one przede wszystkim źródłem cynku i selenu, które wchodzą w skład hormonów płciowych. 

Czy stanowi to jednak potwierdzenie, że spożycie owoców morza zwiększa popęd seksualny? Niestety nie. Wciąż brakuje badań na temat wpływu tej grupy produktów na libido.


Seler naciowy

Jednym z najpopularniejszych warzyw o właściwościach afrodyzjakalnych jest seler naciowy, który stanowi bogate źródło cynku, potasu i asparaginy. W niektórych źródłach literaturowych wspomina się również o wpływie selera na stymulację obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę hormonów płciowych.


Awokado

Owoc awokado to bomba cennych składników odżywczych, takich jak: nienasycone kwasy tłuszczowe omega - 3, kwas foliowy czy prowitamina A. Kwasy tłuszczowe zawarte w awokado mają ponadto bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Z tego powodu utarło się przekonanie, że owoc ten wpływa pozytywnie na długość i jakość stosunku seksualnego.



Jakim przyprawom i ziołom przypisuje się efekt afrodyzjakalny?



Żeń-szeń

Według źródeł naukowych korzeń żeń-szenia zwiększa w organizmie syntezę tlenku azotu (NO) i tym samym przyczynia się do wzrostu aktywności seksualnej, libido oraz potencji. 

Wydaje się on więc jednym z nielicznych żywieniowych afrodyzjaków o udowodnionym działaniu na stymulację układu nerwowego i hormonalnego. 

Wśród innych popularnych przypraw o właściwościach afrodyzjakalnych możemy wymienić:

  • imbir,
  • cynamon,
  • lubczyk,
  • kardamon,
  • gałkę muszkatołową.

Warto zauważyć, że aromatyczne przyprawy dodają potrawom smaku, pikanterii i wyrazu, a sam ich zapach może pobudzić zmysły kochanków.

Podsumowanie



Pojęcie żywieniowych afrodyzjaków funkcjonuje w popkulturze od wielu stuleci. Wielu produktom spożywczym już w starożytności przypisywano wręcz magiczne właściwości, rozbudzające zmysły i wspomagające libido.

Wciąż brakuje badań naukowych potwierdzających realny, biochemiczny wpływ większości produktów afrodyzjakalnych na wzmocnienie pożądania i doznań seksualnych. Korzeń żeń—szenia wydaje się być obecnie jednym z nielicznych afrodyzjaków o udowodnionym działaniu.

Czy możemy zatem całkowicie wykluczyć hipotezę, że żywieniowe afrodyzjaki korzystnie wpływają na popęd seksualny? Zdecydowanie nie. W tym miejscu warto podkreślić, że sama przyjemność płynąca ze wspólnego smakowania pysznego i aromatycznego jedzenia może wprowadzać kochanków w dobry nastrój i sprzyjać zacieśnianiu miłosnych więzi.


















Źródła:
1. Balwierz R. i wsp.: Afrodyzjaki w tradycyjnej kuchni śląskiej. Zapomniana legenda?. Bromatologia i Chemia toksykologiczna. 2016
2. Golomb A. B. i wsp.: Chocolate Consumption and Sex-Interest. Cureus. 2021
3. Matławska I.: Afrodyzjaki roślinne. Herbalism. 2019

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności