KIEŁKI - ODŻYWCZE MINI WARZYWA


Współcześni konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na to, co spożywają i w jakich ilościach. Dieta nie oznacza tylko diety redukcyjnej, ale również ogół zdrowych nawyków i zachowań. Kiełki z roku na rok zyskują na popularności, a na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów tego mini warzywa. Są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także przeciwutleniacze.KIEŁKI - BOGACTWO SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH W MAŁEJ PORCJIProdukcja kiełków jest stosunkowo łatwa i nie wymaga dużo czasu. W fazie kiełkowania w roślinie zachodzą przemiany o charakterze biologicznym; substancje zapasowe są rozkładane na związki proste, a witaminy mogą zostać zsyntetyzowane. 

Kiełki różnych roślin, różnią się między sobą wartością odżywczą oraz aktywnością antyoksydacyjną.

W zależności od rodzaju mogą być dobrym źródłem witaminy A, E, C oraz witamin z grupy B, a także cynku, magnezu, fosforu, żelaza, wapnia czy potasu. Kiełki są produktem niskokalorycznym, a zawarte w nich białko ma wysoką strawność. Dodatkowo można w nich znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik.CZY KIEŁKI SĄ ZDROWE?Witaminy, węglowodany czy tłuszcze zawarte w skiełkowanej roślinie są bardzo dobrze przyswajalne, więc ich regularne spożywanie może nieść za sobą wiele korzyści zdrowotnych. 

W kiełkach gryki, soi czy amarantusa możemy znaleźć bogactwo aminokwasów takich jak: tryptofan, tyrozyna, lizyna czy histydyna. Ich zawartość jest nawet 1,7-1,9 razy wyższa niż w suchych nasionach. 

Kiełki gryki zawierają, aż 152 mg wapnia na 100 g produktu, 5,4 mg żelaza/ 100 g oraz 485 mg magnezu/ 100 g. Z kolei w kiełkach rzodkiewki znajdziemy 50-70 mg witaminy C na 100 g produktu. Polifenole zawarte w kiełkach słonecznika, rzodkiewki i lucerny wpływają na zwalczanie wolnych rodników, więc są pomocne w leczeniu i profilaktyce miażdżycy, otyłości czy innych chorób układu krążenia i układu immunologicznego. Potencjał przeciwutleniający jest zmienny i zależny od długości okresu hodowania. 

Cennym źródłem witamin z grupy B będą kiełki lucerny oraz soczewicy, natomiast sięgając po kiełki brokuła, które zawierają duże ilości sulforafanu, zapewniamy sobie ochronę przed rozwojem chorób nowotworowych. 

Kiełkowanie prowadzi się w środowisku o temperaturze pokojowej i wysokiej wilgotności.
Są to warunki, które sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Kiedy decydujemy się na wprowadzenie kiełków do diety, trzeba zwrócić uwagę na datę spożycia zapisaną na opakowaniu. Daty te są bardzo krótkie i ważne jest, aby ich nie przekraczać. 

Pewniejszym rozwiązaniem jest domowa hodowla. Dzięki niej wiemy w jakiej fazie wzrostu są nasze kiełki i kiedy należy je zebrać.

JAK WYHODOWAĆ KIEŁKI?Samodzielna hodowla w warunkach domowych jest prosta i nie wymaga specjalnego sprzętu. Kiełkownica może wspomóc ten proces, jednak i bez niej kiełki wyrosną. Kiełkowanie rozpoczyna się od przepłukania nasion i ich namoczenia (czasz zależy od rodzaju kiełków).

Hodowla w słoiku

Namoczone kiełki należy wsypać do wyparzonego wcześniej słoika, a zamiast zakrętki, wylot obwiązać gazą. Codziennie, przez gazę zalewamy nasiona wodą, a następnie wylewamy ją. Kiełki będą gotowe po 3-4 dniach.

Hodowla na talerzu

Na płaskim talerzu należy rozłożyć watę lub ligninę, którą trzeba pomoczyć wodą. Namoczone i przepłukanie nasiona wystarczy rozsypać na mokrym podłożu. Gotowe kiełki można rozpoznać po wykształconych łodyżkach, listkach i odpadnięciu łusek nasiennych.

Hodowla w kiełkownicy

Kiełkownica to specjalne urządzenie do hodowania kiełków. Wspomaga ono utrzymać stałe warunki dla kiełkującej rośliny. Każdy poziom kiełkownicy można wypełnić innym rodzajem kiełków.CO ZROBIĆ Z KIEŁKÓW?Każdy rodzaj kiełków ma inny smak i aromat. Jedne są delikatne, inne bardziej pikantne, a jeszcze inne bywają lekko słodkawe. Warto próbować różnych i znaleźć te, które najbardziej nam odpowiadają.

Kiełki możemy dodawać do kanapek, past, sałatek, jogurtu, serka, a nawet do zup, dań na ciepło czy koktajli. Poniżej znajdziesz przykładowe przepisy z wykorzystaniem kiełków:PODSUMOWANIEKiełki z roku na rok zyskują na popularności, nie tylko wśród fanów zdrowej diety. Te małe warzywa są świetnym źródłem cennych wartości odżywczych. Dodatkowo są niskokaloryczne i lekkostrawne. Kiełkowanie to proces prosty i bardzo krótki, który możemy przeprowadzić w domowych warunkach. Hodując kiełki w domu, mamy wpływ na to kiedy je zbierzemy i jak będziemy je przechowywać.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności