OKNO ŻYWIENIOWE - CO TO JEST I CZY MA WPŁYW NA ODCHUDZANIE?


Stosowanie okna żywieniowego to nic innego jak uwzględnianie postu przerywanego w codziennej diecie. Wykorzystuje się do tego godziny nocne, w których i tak pościmy. Zgodnie z głównym założeniem, należy powstrzymać się od jedzenia na czas kilkunastu godzin. Dokładny czas zależy od rodzaju stosowanego postu. 

Od niedawna taki sposób odżywiania staje się coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród osób będących na redukcji. Niestety istnieje niewiele badań na ludziach, a co za tym idzie, jest mało rzetelnych źródeł opisujących mechanizm działania takiego postu.

POST PRZERYWANY W PRAKTYCEIntermittent fasting, czyli post przerywany powinien opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Pomimo że w czasie okna żywieniowego jemy bez większych ograniczeń, należy zwracać uwagę na to, co i w jakich ilościach spożywamy.

Popularnym modelem jest dieta 14/10, czyli ostatni posiłek jemy o 19 -tej, a pierwszy dopiero o 9. Tym sposobem wykorzystujemy, aż 14 godzin na poszczenie. 

Celem diety IF może być redukcja, ale ten sposób odżywiania stosuje się również przy diecie normo kalorycznej, czyli podczas utrzymywania masy ciała.

WPŁYW STOSOWANIA OKNA ŻYWIENIOWEGO NA REDUKCJĘ MASY CIAŁADo uruchomienia procesu redukcji potrzebny jest ujemny bilans energetyczny, który uzyskujemy poprzez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii w stosunku do tego, ile wynosi nasze całkowite, dzienne zapotrzebowanie. 

IF korzystnie wpływa na zmniejszanie masy ciała, jednak tylko przy uwzględnieniu odpowiedniej wartości energetycznej diety. 

Według badań post przerywany korzystnie wpływa na skład mikrobioty jelitowej, a to z kolei powoduje zmiany w tkance tłuszczowej.

Post przerywany powoduje również poprawę wrażliwości na insulinę. Niestety na ten moment większość badań w tym zakresie prowadzonych jest na myszach oraz nielicznych grupach ludzi.INNE KORZYŚCI ZDROWOTNE WYNIKAJĄCE ZE STOSOWANIA IFIstnieją badania, według których stosowanie okna żywieniowego w codziennej diecie, może skutkować poprawą odporności neuronów na stres oraz ochroną przed rozwojem choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Co więcej, ten sposób odżywiania korzystnie wpływa na obniżanie ciśnienia krwi, poziom cholesterolu, a także na obniżanie ryzyka miażdżycy.

GŁÓWNE ZASADY STOSOWANIA INTERMITTENT FASTING  1. Spożywanie posiłków odbywa się w czasie okna żywieniowego, a godziny i wielkość posiłków dostosowuje się do indywidualnych potrzeb.
  2. W czasie postu można pić wodę, kawę czarną, napary ziołowe i herbaty.
  3. W przypadku redukcji ustala się, o ile kalorii obniżona zostaje wartość energetyczna diety. Często jest to około 20 % dziennego zapotrzebowania, czyli /- 400-500 kcal.
  4. Należy zwrócić uwagę na jakość posiłków i ich odpowiednie zbilansowanie, tak aby nie doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia.
ZAGROŻENIA I PRZECIWSKAZANIAKto nie powinien stosować długich okresów postu:
  • kobiety w ciąży i karmiące,
  • dzieci,
  • diabetycy,
  • osoby o zaburzonej gospodarce hormonalnej,
  • osoby niedożywione lub cierpiące na zaburzenia łaknienia.
Zagrożeniem dla osób będących na takiej diecie może być kompulsywne objadanie się. Przy źle zbilansowanej diecie i znacznym niedoborze kalorii, narasta uczucie głodu i frustracji, a co za tym idzie, ryzyko objadania się. Z tego względu ważne jest dobranie odpowiedniej wartości energetycznej diety oraz rozłożenie posiłków w ciągu dnia.

PODSUMOWANIEStosowanie okna żywieniowe naprzemiennie z okresami postu to nic innego jak rodzaj harmonogramu diety. Można łączyć go z różnymi sposobami odżywiania, a także dopasowywać do indywidualnego zapotrzebowania. Główną zasadą jest trzymanie się godzin w których dozwolone są posiłki, a przez resztę czasu wstrzymanie się od jedzenia. Do tej pory post przerywany nie został odpowiednio zbadany, ale obserwuje się pewne korzyści zdrowotne.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności