CAŁA PRAWDA O ORZECHACH ZIEMNYCH. CZY SĄ ZDROWE?


Orzechy ziemne to jadalne nasiona roślin strączkowych i wbrew temu, co się o nich mówi, nie są orzechami. Mimo to, skład fistaszków i ich właściwości są do nich przybliżone. Z biologicznego punktu widzenia orzechy te są odmianą grochu z rodziny bobowatych. Czy możemy zaliczyć je do zdrowych produktów korzystnie wpływających na zdrowie, czy jednak niektórzy powinni na nie uważać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

WARTOŚCI ODŻYWCZE ORZECHÓW ZIEMNYCHZostały wyhodowane przez człowieka i co ciekawe nie występują w stanie dzikim. Regiony, w których można trafić na ich uprawę to m.in.: Indie, Chiny, Nigeria i Stany Zjednoczone. Są to główni producenci. Orzechy ziemne w dużej części przeznacza się na wyrób masła orzechowego. W Stanach Zjednoczonych jest to nawet 60% upraw.

W 100 g fistaszków znajdziemy:
  • 567 kcal
  • 49 g tłuszczu
  • 26 g białka
  • 16 g węglowodanów
  • 8,5 g błonnika
Poza tym orzechy ziemne są dobrym źródłem witamin z grupy B, magnezu, miedzi czy folianów.

Jako że należą one do roślin strączkowych, posiadają najwięcej białka spośród orzechów. 

Według skali wartości biologicznej białek PDCAAS i stanowiska przedstawionego przez FAO, białka znajdujące się w orzechach arachidowych są pokarmowymi odpowiednikami mięsa i jaj. Z tego względu warto zwrócić na nie uwagę na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.WPŁYW SPOŻYCIA ORZECHÓW ZIEMNYCH NA ZDROWIEFistaszki są dobrym źródłem polifenoli, jednak najwięcej mają ich orzechy w postaci surowej. Obróbka termiczna wpływa niekorzystnie na zawartość nie tylko przeciwutleniaczy, ale również witamin i innych składników odżywczych.

Ich indeks glikemiczny wynosi 14, a ładunek równa się 1. To bardzo niskie wartości, więc fistaszki z pewnością będą dobrym wyborem dla osób zmagających się z cukrzycą czy insulinoopornością.

Regularne spożywanie orzechów ziemnych wpływa na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia oraz na regulację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Wszystko dzięki licznym bioaktywnym składnikom, takim jak: flawonoidy, fitosterole i resweratrol. Dodatkowo 50% znajdujących się w nich tłuszczy, to jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Odnotowano, że regularne spożywanie orzechów arachidowych korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu HDL u osób zdrowych.

Grupą wrażliwą na orzechy arachidowe są alergicy. Choć reakcja alergiczna na orzeszki dotyka tylko 1-2% populacji, to już niewielkie ilości spożytych orzeszków mogą wywołać wstrząs anafilaktyczny. W krajach Unii Europejskiej na etykietach produktów spożywczych możemy znaleźć informacje o zawartości orzeszków w produkcie lub ich użyciu na terenie danego zakładu produkcyjnego.STOSUNEK KWASÓW OMEGA-3 DO OMEGA-6W wielu źródłach można znaleźć informację, że fistaszki są źródłem głównie kwasów tłuszczowych omega-6, a zawierają niewiele kwasów omega-3. Patrząc na tabele wartości odżywczych, jest to prawda. Taki wysoki stosunek omega-6 do 3 może pogłębiać stany zapalne w organizmie. Z tego względu ważne jest uwzględnianie w codziennej diecie również produktów będących źródłem kwasów omega-3, tak aby ten stosunek pozostał na dobrym poziomie.

PODSUMOWANIEBazując na aktualnych badaniach naukowych, można stwierdzić, że orzechy ziemne spożywane regularnie w postaci surowej lub masła orzechowego, mogą być wartościowym elementem zbilansowanej diety. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy w produktach składających się z fistaszków nie ma dodatku soli i cukru. Jak z każdymi orzechami, należy pamiętać, że są one produktem wysokokalorycznym i pomimo korzystnego wpływu na zdrowie, mogą spowodować wzrost masy ciała.

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności