RANKING DIET W 2021 ROKU


US News po raz kolejny ogłosił ranking najlepszych diet, które oceniał według dwóch parametrów: utrata wagi i wpływ na zdrowie. Najwięcej punktów w obu kategoriach po raz 4 zdobyła dieta śródziemnomorska. Na drugim miejscu ex aequo – dieta DASH i fleksitariańska. Dlaczego są tak bardzo polecane przez ekspertów i jakie są ich założenia? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej!


1. Dieta śródziemnomorska
Popularna i łatwa do wcielenia w życie dieta śródziemnomorska koncentruje się na spożywaniu małej ilości czerwonego mięsa, cukru i tłuszczów nasyconych, przy jednoczesnym włączeniu do diety większej ilości produktów pełnoziarnistych, orzechów, nasion roślin strączkowych i owoców. Jest bogata w produkty roślinne i zakłada stosunkowo niską konsumpcję żywności pochodzenia zwierzęcego, ale co najmniej dwa razy w tygodniu zaleca się spożywanie ryb i owoców morza. Śródziemnomorski styl życia obejmuje również regularną aktywność fizyczną. Korzyści wynikające z jej stosowania można odnaleźć w wielu publikacjach naukowych i popularnonaukowych. Dobrze zbilansowana dieta śródziemnomorska, dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych i jest często polecana w dietotetrapii np. w chorobach układu krążenia czy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej.

W Strefie zakupów DietetykPro znajdziesz PLAKAT pomocny podczas układania jadłospisu dla pacjenta z cukrzycą, wykorzystując zasady królowej diet 2021 roku.


2. Dieta DASH - Dietary Approaches to Stop Hypertension
Dieta DASH to trwające całe życie podejście do zdrowego odżywiania, które pomaga w leczeniu lub zapobieganiu wysokiemu ciśnieniu krwi (nadciśnieniu). Oprócz tej najważniejszej korzyści ma także szereg innych plusów! Jest zgodna z zaleceniami dietetycznymi dotyczącymi zapobiegania zachorowań na m.in. osteoporozę, choroby serca, udar czy cukrzycy.
O zasadach diety DASH przeczytasz TUTAJ.

2. Dieta fleksitariańska
Fleksitarianie są również znani jako „elastyczni wegetarianie”, a w tym sposobie żywienia nie ma sztywnych reguł i zasad. Niektórzy zwolennicy jedzą posiłek mięsny raz w tygodniu, podczas gdy inni sporadycznie, od czasu do czasu. Dieta fleksitariańska zyskuje co raz więcej na popularności, szczególnie wśród osób, które nie chcą w pełni przejść na wegetarianizm lub weganizm. Daje im swobodę, mogą indywidualnie dostosować jadłospis do swoich potrzeb.

Brzmi interesująco? Zapoznaj się z PRZEWODNIKIEM dla początkujących! 

Kolejne miejsca w rankingu zajęły diety:
WW Weight Watchers (Strażnicy Wagi), Mayo, Mind, TLC.

Zestawienie diet specjalnego przeznaczenia
US News przestawił także zestawienie najlepszych sposobów żywienia w różnych kategoriach.
- Utrata masy ciała: fleksitariańska i WW Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
- Komercyjna dieta: WW Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
- Dla diabetyków: fleksitariańska i śródziemnomorska
- Szybkie odchudzanie: HMR Program
- Dla serca: dieta DASH, śródziemnomorska
- Roślinne: śródziemnomorska, fleksitariańska
- Najłatwiejsze: śródziemnomorska, WW Weight Watchers (Strażnicy Wagi)


W całym rankingu najlepszych diet 2021 roku pojawiły się sposoby żywienia, które zostały docenione również w minionych latach. Co to oznacza? Moda na zdrowe, racjonalne odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną nigdy nie przemija!Źródło: health.usnews.comCopyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności