OWOCOWY SEZON - CZAS, START!


Wraz z nadejściem czerwca, w sklepach i na bazarach pojawiły się długo wyczekiwane sezonowe owoce. Dlaczego ich spożywanie jest dla nas tak ważne? Dostarczają nam najwięcej wartości odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Oprócz swoich cudownych właściwości, wyśmienicie smakują i inspirują do przygotowania smacznych i zdrowych koktajli, soków, przetworów oraz słodkich wypieków.


Morele to owoce pestkowe znane również jako śliwki ormiańskie. Niezwykle pożywne, niskokaloryczne, niosące ze sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych. Morele to przyzwoite źródło beta-karotenu, luteiny i zeaksantyny. Te silne przeciwutleniacze pomagają zwalczać stres oksydacyjnym, opóźniają proces starzenia, chronią skórę przed dymem papierosowym i od oparzeń słonecznych. Śliwki ormiańskie zawierają mnóstwo witaminy C, E oraz rozpuszczalnego błonnika, który odżywia zdrowe bakterie jelitowe, poprawiając sprawność układu pokarmowego. Dodatkowo są bogate w wodę i potas, dlatego świetnie sprawdzą się jako naturalny elektrolit.


Śliwki są imponująco bogate w składniki odżywcze. Zawierają ponad 15 różnych witamin i minerałów, w tym A, C, K, mangan i miedź. Dzięki sporej zawartości antyoksydantów pomagają łagodzić stany zapalne, pozytywnie wpływają na zdrowie kości i zmniejszają ryzyko cukrzycy oraz chorób serca. Co więcej, pysznie smakują i wymagają niewielkiego przygotowania, dzięki czemu można je łatwo włączyć do swojej diety.


Czarny bez ma szereg właściwości zdrowotnych, które są zależne od jego części. Kwiaty zawierają flawonoidy takie jak rutozyd, pochodne kemferolu i kwercetyny - niezawodne w stanach przeziębienia. Dodatkowo uszczelniają i zwiększają elastyczność naczyń włosowatych oraz działają moczopędnie. Coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać syropu z kwiatów czarnego bzu, który sprawdzi się przy osłabieniu i wycieńczeniu organizmu. Antocyjanowym surowcem są przede wszystkim jego owoce. Można je ususzyć lub wykorzystać do zrobienia soku pomocnego w stanach podgorączkowych i przy intensywnym kaszlu. Oprócz szeregu zalet, witamin i minerałów zawierają również pektyny, dzięki którym można przygotować pyszne powidła i konfitury. Tego typu przetwory świetnie smakują oraz sprawdzą się w przypadku zaparć i przy wrzodach żołądka.


Wiśnie są pełne przeciwutleniaczy i to właśnie wysoka zawartość antocyjanów nadaje cierpki smak i charakterystyczny ciemnoczerwony odcień. W rzeczywistości im bardziej kwaśna jest wiśnia, tym większa ilość antocyjanów. Oprócz nich, owoce zawierają inne, silne przeciwutleniacze - kwas hydroksycynamonowy i alkohol perylowy. Znajdziemy w nich również mnóstwo witaminy C, potasu i błonnika.


Czarna porzeczka zawiera czterokrotnie więcej witaminy C niż pomarańcze. Organizm wykorzystuje ją do metabolizowania białka i tworzenia kolagenu, który jest niezbędny do pielęgnacji skóry i przeciwdziała jej starzeniu się. Owoce te posiadają również wysoką zawartość potasu i kwasu gamma-linolenowego, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi oraz złagodzić objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.


Jagody, które można spotkać pod nazwą czernina lub borówka czarna od zawsze towarzyszą kuchni polskiej. Ich dobroczynne działanie na narząd wzroku zawdzięczają zawartej w nich luteinie. Ten żółty barwnik gromadzi się w siatkówce oka i wraz z zeaksantyną odpowiada za prawidłową ostrość widzenia - oba związki wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Jagody oprócz niepowtarzalnego smaku regulują problemy z zaparciami i biegunką, wzmacniają organizm (wysoka zawartość witamin i minerałów - B1, C, K, selen, mangan) oraz wykazują działanie przeciwzapalne. Według badań, przeprowadzonych wśród starszych kobiet, regularne spożywanie jagód poprawia procesy myślowe i poznawcze.


Truskawki to krzyżówka dwóch gatunków poziomek z Ameryki Północnej i Chile. Są doskonałym źródłem witaminy C i manganu, a także zawierają przyzwoite ilości kwasu foliowego i potasu. Składają się głównie z wody (91%) i węglowodanów (7,7%) oraz niewielkiej ilości tłuszczu i białka. Zawierają duże ilości korzystnych związków roślinnych i przeciwutleniaczy, takich jak pelargonidyna, kwas elagowy, elagitaniny i procyjanidyn. Indeks glikemiczny truskawek wynosi 40, co oznacza, że jest stosunkowo niski, dlatego ich spożycie nie powinno prowadzić do dużych skoków poziomu cukru we krwi – jest to bezpieczne dla osób z cukrzycą i z insulinoopornością. Warto pamiętać, że alergia na truskawki jest dość powszechna i najczęściej występuje u najmłodszych. Osoby wrażliwe na pyłki brzozy lub jabłka mogą odczuwać objawy również po spożyciu truskawek (są to tzw. alergie krzyżowe).


Czereśnie zwane również ptasimi wiśniami to niskokaloryczne owoce o bardzo bogatym wnętrzu. Zawierają mnóstwo witamin (C, A, PP, z grupy B), minerałów (potas, wapń, fosfor, jod) i aż 80% wody. To dzięki niej, idealnie sprawdzą się w upalne dni, jako dodatkowe źródło nawodnienia. Tak jak truskawki, ich indeks glikemiczny jest stosunkowo niski (IG 22), więc są przyjazne dla diabetyków i przy IO. Ze względu na sporą ilość antyoksydantów chronią organizm przed chorobami nowotworowymi, miażdżycą, cukrzycą oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Dodatkowo spożywanie czereśni reguluje ciśnienie krwi, zapobiega zaparciom, obniża stężenie kwasu moczowego i reguluje sen. Warto pamiętać, że pomimo tylu zalet, są to owoce ciężkostrawne i nie powinno się ich spożywać przed obfitymi i tłustymi posiłkami.



Owoce powinny nam towarzyszyć przez cały rok i znajdować się praktycznie przy każdym posiłku, jednak te dostępne przez resztę roku nie mogą równać się wartością odżywczą z owocami sezonowymi. Surowe, przetworzone, jako dodatek do potraw i ciast, w każdej formie będą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Nie masz pomysłu co zrobić z sezonowymi owocami? Sprawdź koniecznie przepisy dostępne w programie.


Koktajl truskawkowy
Koktajl truskawkowy z mlekiem kokosowym
Koktajl śliwkowo-kakaowy
Koktajl wiśniowo-gruszkowy
Koktajl z jagodami
Smoothie truskawkowo-borówkowe z chia
Jagodowe smoothie
Ciasto z jagodami i malinami
Ciasto owsiane ze śliwkami
Sałatka z czereśni, jabłek i orzechów
Fit owsianka na zimno z czereśniami i pistacjami
Morele nadziewane twarożkiem
Placuszki owsiane z gruszką i morelą
Clafouits z wiśniami
Czekoladowe muffiny na maślance z wiśniami



Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności