WEGETARIANIZM NIE JEDNO MA IMIĘ


Wegetarianizm jest świadomym i celowym wyłączaniem z diety mięsa i jego przetworów. Dieta ta opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego. W dzisiejszym artykule przeczytacie m.in. o odmianach wegetarianizmu. Życzymy miłej lektury.Dieta wegetariańska to nie tylko wyłączenie z codziennego menu mięsa. Witarianizm, frutarianizm, owowegetarianizm… to tylko kilka z wielu odmian tej diety. Co kryje się pod tymi nazwami?

Weganizm

Rezygnacja z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa weganie nie spożywają także produktów mlecznych, jaj, miodu czy żelatyny. Dane epidemiologiczne wskazują, że weganie rzadziej chorują na niewydolność serca niż osoby na diecie dopuszczającej produkty odzwierzęce.

 

Laktowegetarianizm

Polega na wyłączeniu z diety czerwonego lub białego mięsa, ryb i jaj, ale dozwolone jest spożywanie mleka i jego przetworów.  

 

Owowegetarianizm

Po łacinie „ovum” oznacza jajko. Owowegetarianie ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego konsumują jedynie jaja. 

 

Laktoowowegetarianizm

Bardzo powszechna odmiana wegetarianizmu. Jest to połączenie laktowegetarianizmu i owowegetarianizmu. Z jadłospisu wykluczone są potrawy mięsne, natomiast dozwolonej jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak: nabiał, jajka czy miód.

 

Witarianizm

Dieta ta polega na konsumowaniu jedynie świeżych, nieprzetworzonych owoców i warzyw. Odrzuca się tu wszelkie gotowane potrawy oraz napoje typu kawa czy herbata. Witarianie są przekonani, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach. 

 

Fruitarianizm

Oprócz mięsa i produktów zwierzęcych dieta ta odrzuca wszelkie owoce i warzywa, które musiałby zostać… zerwane, a tym samym doszłoby do śmierci – czyli zniszczenia rośliny. Pokarmem osób będących frutarianami są zatem owoce, które same spadną z drzewa bądź krzewu. Frutarianie są także witarianami, ponieważ odrzucają gotowanie i inne formy obróbki termicznej owoców.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka smacznych przepisów na dania wegetariańskie i wegańskie:

Wegetariańska zapiekanka z bobem, papryką, porem i komosą ryżową

Wegetariański burger

Wegetariański tatar z wafli

Wegetariańskie kotlety z soczewicy i pieczarek

Wegańska tartaletka z rabarbarem i gruszką

Wegańska zupa z fasoli i pomidorów

Wegańskie gołąbki z ryżem, soczewicą i pieczarkami

Wegański deser ryżowy z arbuzem

 

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską lub jej odmiany. Wśród ich zalet wymieniane są m.in. wysoka gęstość energetyczna, ograniczenie tłuszczu i nasyconych kwasów tłuszczowych czy wyższa zawartość węglowodanów złożonych i błonnika. Przekonuje ich także mniejsze ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób układu krążenia. Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych lub ekonomicznych.


foto: Freepik.com

Copyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności