ZUPY - KORZYŚCI ZDROWOTNE I PRZEPISYZnane i lubiane, królujące od lat na stołach kuchni polskiej – zupy. Ich obecność w codziennym menu niesie mnóstwo korzyści zdrowotnych, a także idealnie urozmaicają posiłki. Tworzone z różnorodnych produktów, charakteryzują się intensywnym smakiem, zapachem i kolorem. Składnikiem przewodnim mogą być warzywa, owoce, grzyby, mięsa, przetwory mleczne i kasze.

Zupy są idealnym daniem, dzięki któremu w łatwy sposób wkomponujesz do menu porcję warzyw lub owoców. Dostarczają mnóstwo wartości odżywczych, stanowią źródło dodatkowego nawodnienia oraz zawierają sporo antyoksydantów. Ukryte w nich witaminy i minerały zwalczają wolne rodniki, regulują ciśnienie krwi i gospodarkę wodną, natomiast kwasy organiczne oraz błonnik korzystnie wpływają na perystaltykę jelit, regulując trawienie. Zupy powinny być przygotowana ze świeżych warzyw, ziół i dobrych gatunkowo składników. Dla podkreślenia i wydobycia walorów smakowo-zapachowych używa się różnego rodzaju przypraw. Do najbardziej popularnych należy pieprz, liść laurowy, czosnek, ziele angielskie czy majeranek. Ponadto dodawana natka pietruszki lub koper zwiększają wchłanialność witaminy C, która podczas obróbki termicznej ulega wytrąceniu. Zioła w zupach ułatwiają trawienie oraz nadają potrawom lekkości i świeżości.

Zupy występują w wielu odsłonach. Można je podzielić ze względu na konsystencję, rodzaj wywaru, temperaturę, a nawet substancję zagęszczającą. Najczęstszą formą jest płynna, półpłynna oraz kremu. Zupy nie muszą być częścią obiadu, ponieważ świetnie sprawdzą się na podwieczorek, kolację, a nawet śniadanie. Ile korzyści da nam spożywanie zup, zależy od tego, co będą zawierać w środku.

A co z gotowymi produktami? Niestety, większość z nich nie ma nic wspólnego z prawdziwymi królowymi polskich stołów. Często te produkty występują jako koncentrat lub proszek (instant) z szeroką gamą substancji dodatkowych, takich jak wzmacniacze smaku, regulatory kwasowości czy stabilizatory. Najczęściej konsumenci wybierają zupy, które nadają się do bezpośredniego spożycia, ewentualnie podgrzania lub zalania wrzątkiem. Z reguły takie produkty nie należą do zdrowych. Oprócz konserwantów i dodatków chemicznych, zawierają mnóstwo soli, której nadmiar prowadzi do nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek czy zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Warto pamiętać, że forma miksowana nie jest zalecana pacjentom z cukrzycą lub insulinoopornością, ponieważ rozdrobnienie składników zwiększa ładunek glikemiczny posiłku. Na półkach sklepowych istnieje jednak kilka zup z dobrym składem. Najczęściej są to zupy krem z warzyw, takich jak pomidory, brokuły lub czerwone buraki. Mimo wszystko wartość produktu zależna jest nadal od składu zawartego na opakowaniu. Nie ma jednak nic lepszego niż przygotowanie zup samodzielnie, bo to gwarancja wysokiej jakości produktów i stuprocentowej znajomości składu. Jeśli szukasz pomysłów na smaczne zupy, zainspiruj się przepisami poniżej:


Spożywanie zup niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia, a dodatkowo są smaczne i aromatyczne. Co w zupach liczy się przede wszystkim? Na pewno zawartość, bo w zależności od pogody mogą nas rozgrzać lub złagodzić odczuwalne upały. W zimowe dni gorąca zupa ogrzeje i nasyci, a latem ochłodzi - w tym przypadku bezkonkurencyjny jest sezonowy chłodnik.Źródło:

Derbis A. (2007). „Sporządzanie I ekspedycja zup oraz sosów. Poradnik dla ucznia.” Radom: Wydawnictwo Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Czerwinska, D. (2018). „Pożywne i wygodne”. Przegląd Gastronomiczny, 72(09).

https://food-forum.pl/artykul/zupy-idealne-na-latoCopyright 2024 Dietetykpro - wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by

Strona wykorzystuje cookie

Strona dietetykpro.pl korzysta z ciasteczek w celu realizacji usług oraz dopasowania komunikacji do zainteresowań użytkownika. Korzystając z niej akceptujesz Politykę Prywatności